Podivný prístup Britov pobúril drvivú väčšinu národa: Petr Čech kvituje kroky vládneho kabinetu

Petr Čech
Petr Čech

LONDÝN - Bývalý futbalový brankár Petr Čech súhlasí s tým, aký postup v boji s koronavírusom zvolila britská vláda, ktorá na rozdiel od mnohých krajín zatiaľ nesiahla k drastickým opatreniam ako napríklad obmedzovanie pohybu. Podľa poradcu športového a technického úseku Chelsea sú ľudia v Londýne disciplinovaní a dodržiavajú všetky nariadenia. Sám Čech pracuje z domu a snaží sa príliš nevychádzať.

"Je to o dodržiavaní pravidiel a osobnej zodpovednosti. Keď má niekto symptómy, zostane doma sedem až 14 dní bez výnimky. Keď sa toto pravidlo dodržiava, nie je z môjho pohľadu potreba všetko hneď zakazovať," uviedol Čech. 


Čítajte aj: Mrazivé slová nemeckého odborníka: Futbalová rodina v smútku, ligová stopka do konca roka!


V Británii je podľa posledných správ vyše 3000 potvrdených prípadov nákazy a 144 ľudí tam na chorobu COVID-19 zomrelo. "Teraz nastala chvíľa, kedy sa vírus rozširuje najviac, tak prišli ďalšie opatrenia. Nemám dôvod neveriť odborníkom a vedcom, ktorí vláde dávajú podnety k postupu ohľadom riešenia tejto krízovej situácie. Až čas ukáže, kto zvolil najlepšie rozhodnutie," konštatoval hráč s najväčším počtom štartov za českú reprezentáciu.

Vládne nariadenia starostlivo dodržiavajú

Ľudia v Londýne podľa neho vládne nariadenie starostlivo dodržiavajú. "Podľa odporúčania do divadla, kina, reštaurácie a krčiem nikto nechodí a vyhýba sa zbytočnému zhromažďovaniu. Rúška nie sú povinné. Ľudia sú zatiaľ veľmi disciplinovaní a snažia sa dodržiavať pravidlá nastavené vládou," povedal.

"Akonáhle má niekto symptómy, zostáva doma v izolácii a nebehá k doktorom ani na testy. To nastáva až v prípade takého zhoršenia stavu, pri ktorom musí byť daný človek hospitalizovaný. Výrazne to pomáha zdravotníkom v tom, aby mali čas, energiu a miesto pre tých, ktorí to potrebujú," dodal tridsaťsedemročný Čech, ktorý vo vedení Chelsea pracuje od konca profesionálnej kariéry, ktorú uzavrel vlani v lete.

Svoju kanceláriu presunul zo štadióna Stamford Bridge do domácich podmienok. "Podľa nariadenia všetci, čo môžu, pracujú z domova. Ja nie som výnimka. Kancelária sa dá jednoducho zariadiť doma. Tím je momentálne v izolácii kvôli potvrdeniu koronavírusu u jedného z hráčov (Callum Hudson-Odoim, pozn.). Potom sa uvidí, aké budú pravidlá a nariadenia. Osobne, pokiaľ nikam nemusím, som doma, aby som zbytočne nedával šancu vírusu sa rozšíriť," povedal Čech.

Vzhľadom k práci z domova má aj viac času na koníčky, na sociálnej sieti bolo k videniu video, ako cvičí na bicie. "Výhodou práce z domu je možnosť si oddýchnuť od práce a urobiť niečo pre seba, akonáhle sa objaví príležitosť. Zažívam to prvýkrát a snažím sa tohto skĺbenia využiť," poznamenal bývalý gólman Blšany, Sparty Praha, Rennes, Chelsea a Arsenalu.

Prerušiť ligu bolo jediné rozumné rozhodnutie

Premier League je kvôli pandémii prerušená najmenej do 30. apríla. "Potom sa uvidí podľa vládnych nariadení, čo bude možné robiť. Zatiaľ nepadlo rozhodnutie o tom, ako sa bude liga dohrávať. Ak však tímy nebudú môcť trénovať, tak to bude komplikované samo o sebe," pripustil Čech. Podľa neho môže mať odklad súťaží vplyv aj na letné prestupy. "Ťažko niekto vymení dres, keď nevie, aká situácia v danej krajine vôbec bude," podotkol.

Prerušenie ligy považuje za jednoznačne lepší variant než hrať zápasy bez divákov. "Futbal sa dá hrať len v prípade, že sú hráči k dispozícii. Keď máte polku ligy v izolácii, tak to nejde ani bez divákov. Prerušiť bolo jediné rozumné rozhodnutie, pretože inak by liga nebola fér. Niektorí by hrali a druhí to potom dohrávali podľa možností. Futbal sa navyše hrá pre ľudí, takže to bez divákov ani nie je ono," vyhlásil Čech.


Čítajte aj: Manchester United ukázal veľkorysé gesto: Niekde šetria každé euro, tu sa myslí na ľudí


Súhlasí aj s rozhodnutím na budúci rok posunúť letné Euro, ktoré bude hostiť aj Anglicko. "Reakcia na odloženie sú v Británii jedine pozitívne. Pripraviť Euro 2020 v týchto podmienkach nebolo možné, rozhodnutie je jednoznačne správne. Zároveň dovolí jednotlivým ligám, aby sa cez leto dohrali. Samozrejme za predpokladu, že to umožní situácia," dodal.


Tagy: Petr Čech Chelsea Londýn Arsenal Londýn Veľká Británia koronavírus

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia

DISKUSIA