Odklad olympijských hier v Tokiu? Američania podporili MOV, Nóri majú diametrálne odlišný názor

Prezident MOV Thomas Bach
Prezident MOV Thomas Bach

DENVER - Olympijský výbor USA podporil stanovisko MOV, ktorý aj za súčasnej pandémie koronavírusu trvá na tom, že olympijské hry v Tokiu začnú podľa plánu 24. júla. Americkí funkcionári dnes po rokovaní v Denveri konštatovali, že na rozhodnutie o prípadnom odložení hier je predčasné.

So šírením choroby COVID-19 a absenciou náležitej prípravy sa zo športového sveta čoraz častejšie ozývajú hlasy volajúce po odložení hier. Prezident MOV Thomas Bach však na stredajšej videokonferencii uviedol, že do začiatku olympijských súťaží v Tokiu ostávajú viac ako štyri mesiace a v tejto chvíli nie je potrebné siahať k radikálnym rozhodnutiam.


Čítajte aj: Bach odmieta odklad olympiády: Teraz by to nebolo zodpovedné rozhodnutie


Aj vedenie USOPC vyzvalo k trpezlivosti a odporučilo športovcom, aby sa podľa možnosti ďalej pripravovali. Bude však starostlivo sledovať správy zdravotníckych odborníkov. "Zatiaľ nemusíme robiť žiadne rozhodnutie, máme pred sebou ešte štyri mesiace," uviedla šéfka výboru Susanne Lyonsová.

MOV robí, čo chce

Rokovania amerických olympijských funkcionárov sledovali médiá s veľkým záujmom. USA totiž tradične posielajú na hry jednu z najväčších výprav a americká televízna spoločnosť NBC platí za vysielacie práva miliardy dolárov. "Najhorší je na tom ten pocit, že si MOV robí, čo chce, a je mu ukradnuté, čo si športovci myslia," napísala na sociálnych sieťach Sandi Morrisová.

Pre ročný odklad tokijských hier sa vyslovil tiež riaditeľ plaveckého zväzu USA Tim Hinchey. "Jediná správna a zodpovedná vec v tejto dobe je chrániť zdravie a bezpečnosť ľudí. A priznať si, že táto globálna pandémia narušuje prípravu natoľko, že by športovci tento rok na olympijských hrách nemali rovnaké podmienky," napísal národnému olympijskému výboru.

Nóri vyzvali na odklad hier

Nórsky olympijský výbor a tamojšia Konfederácia športov vyzvali medzinárodné hnutie MOV na odloženie hier v Tokiu až do skončenia pandémie koronavírusu. Obe organizácie uviedli, že v súčasnej situácii nemienia poslať svojich reprezentantov do Japonska. Pod iniciatívu sa podpísal aj Nórsky paralympijský výbor.

NOV a NIF reagovali na nemenné stanovisko MOV, ktorý trvá na uskutočnení olympiády v pôvodnom termíne (24. júla-9. augusta). Ich postoj však skritizovali viacerí športovci či funkcionári, ktorí pripomínajú šíriaci sa koronavírus. Vo svete je nakazených už vyše 270-tisíc ľudí a počet mŕtvych presiahol jedenásťtisíc.


Čítajte aj: Zrušenie olympiády v Tokiu nie je otázkou peňazí: Symbol nádeje pre ľudí, svetlo na konci tunela


"Obávame sa šírenia ochorenia COVID-19, situácia v mnohých častiach sveta je nebezpečná a my nemáme legitímne právo poslať našich športovcov do Tokia. Rešpektujeme zdravotnícke autority aj MOV, ktorému určite, rovnako ako nám, ide o bezpečnosť športovcov i verejnosti, preto by sme ocenili, ak by sa stanovil konečný termín rozhodnutia o konaní hier," citoval zo stanoviska NIF portál inisidethegames.biz.


Tagy: Thomas Bach MOV Tokio 2020 koronavírus

Zdroj:
ČTK, TASR
Foto:
SITA/AP/Jean-Christophe Bott

DISKUSIA