VIDEO Český olympijský zázrak, obdivuhodný zápis do histórie: Ledecká udivuje športový svet

Ester LedeckáEster Ledecká Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

PRAHA - Snowboardistka a lyžiarka Ester Ledecká má na svojom konte množstvo úspechov, ktoré ju radia medzi najlepších českých športovcov. Za svoje športové výkony už dokonca získala štátne vyznamenanie. A má toho ešte veľa pred sebou, lebo tento rok 23. marca oslávi ešte len 25. narodeniny.

Do športovej histórie sa Ledecká zapísala hlavne na predvlaňajšej olympiáde v Pjongčangu, kde ako prvá žena v histórii získala na jedných hrách dve najcennejšie kovy v odlišných športoch. Ledecká sa totiž najprv postavila na štart superobrovského slalomu žien na lyžiach a na prekvapenie celého sveta preteky vyhrala. So štartovým číslom 26 predviedla famóznu jazdu a vyhrala o jednu stotinu sekundy pred obhajkyňou zlata zo Soči Rakúšankou Annou Veithovou.

VIDEO Zlatá jazda Ester Ledeckej na ZOH 2018

O niekoľko dní neskôr Ledecká potvrdila úlohu najväčšej favoritky v snowboardovom obrovskom slalome a ako tretí športovec v histórii (a prvá žena) vyhrala na jedných zimných olympijských hrách v dvoch rôznych odvetviach. V tohtoročnej sezóne sa štvornásobná celková víťazka snowboardového Svetového pohára v paralelných pretekoch rozhodla viac venovať lyžovaniu. A v decembri v americkom Lake Louise sa stala prvou Češkou, ktorá vyhrala preteky SP v zjazde.

Pani slalomárka

Splnila si tak jeden zo svojich dlhodobých cieľov, keď ako prvá vyhrala v jednej sezóne preteky SP na lyžiach i na snowboarde. Navyše sa tento rok znovu dostala na stupne víťazov vďaka tretiemu miestu vo februárovom zjazde v Garmisch-Partenkirchene a celkovo skončila v disciplíne druhá. Na pódiu bola aj vďaka tretiemu miestu v kombinácii v Crans Montane a v hodnotení skončila tretia.

Svojimi výkonmi sa zaradila medzi najväčšie postavy českého zjazdového lyžovania. "Čo je skvelé. Každopádne nebolo mojím cieľom mať najúspešnejšiu sezónu, akú kedy český lyžiar v histórii mal. Ani si to, popravde, nemyslím," povedala Ledecká a vyzdvihla výkony Šárky Strachovej. "Myslím, že Šárka bola ďaleko viackrát na stupni víťazov. Bola to Pani slalomárka a ešte budem mať čo robiť, aby som ju dohnala," podotkla.

Ester Ledecká Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

Všestranne talentovaná športovkyňa Ledecká je dcérou známeho hudobníka Janka Ledeckého, jej matka bola krasokorčuliarkou a dedko Ján Klepáč hokejovým reprezentantom. So snowboardingom začala v piatich rokoch pod vedením rodičov. Už ako pätnásťročná sa v roku 2011 zúčastnila majstrovstiev sveta v snowboardingu.

Postupná cesta až na vrchol

Vo Svetovom pohári v snowboardingu debutovala v decembri 2012, medzi elitu sa presadila v nasledujúcej sezóne, kedy sa trikrát prebojovala na stupne víťazov vrátane premiérového triumfu v paralelnom obrovskom slalome v Rogle v januári 2014. V roku 2013 si tiež priviezla z tureckého Erzurume dve zlaté medaily z juniorského šampionátu. O dva roky neskôr sa v rakúskom Kreischbergu stala prvou českou seniorskú majsterkou sveta v snowboardingu. Druhé zlato z MS si vybojovala o dva roky neskôr v španielskej Sierra Nevade.

Postupne sa začala presadzovať aj na lyžiach. Už v roku 2014 sa na olympijských hrách v Soči mohla stať prvou športovkyňou, ktorá by na jedných ZOH pretekala v dvoch sektoroch, nominácia jej len tesne unikla. Nakoniec tu nastúpila v dvoch snowboardových disciplínach a získala 6. a 7. miesto. V sezóne 2015/16 hneď pri premiére vo zjazdárskom SP dokázala bodovať 24. miestom v zjazde v Ga-Pa. O dva roky neskôr sa už stala olympijskou víťazkou v superobrovskom slalome.

Ester Ledecká Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

Ester je mimoriadny jedinec

Potom, čo v Pjongčangu senzačne získala lyžiarske zlato a krátko na to pridala zlato aj vo snowboardovom obrovskom slalome, sa stala hviezdou svetových médií. "Ester je mimoriadny jedinec. Jej prácou je byť najlepšou na planéte. Je jedným z najväčších makačov na svete. Jedným z najlepších športovcov. Tréning a tvrdú prácu miluje viac než víťazstvo a to sú dva najsilnejšie atribúty úspechu," povedal potom jej snowboardový tréner Justin Reiter.

Ester Ledecká získala množstvo prestížnych ocenení, s rekordným náskokom 759 bodov vyhrala českú anketu Športovec roka 2018. Dostala sa aj do šesťčlennej nominácie na prestížne medzinárodné ocenenie Laureus, tzv. Športového Oscara. Prezident Miloš Zeman jej v októbri 2018 udelil štátne vyznamenanie medailu Za zásluhy I. stupňa za zásluhy o štát v oblasti športu.

Viac o téme: Ester Ledecká