Čas sa kráti, situácia je naozaj vážna: Silnejú hlasy volajúce po ročnom odklade olympiády

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BERLÍN - Prezident Nemeckého atletického zväzu Jürgen Kessing verí, že Medzinárodný olympijský výbor dospeje pri OH v Tokiu k rovnakému záveru ako Európska futbalová únia v prípade ME. Tie pre pandémiu nového koronavírusu odložila o rok na leto 2021.

"Dúfam, že budú nasledovať príklad futbalu a rovnako ako ME aj OH sa posunú o rok. MOV by mal napriek ekonomickým stratám vydať jednoznačné stanovisko. Športové hnutie ho potrebuje čo najrýchlejšie. Nemôžeme si dovoliť predpokladať, že pandémia pominie do štyroch mesiacov. V atletike bude čoraz náročnejšie nastaviť tréningový proces," povedal Kessing pre agentúru DPA.

Organizačný výbor pokračuje v prípravách

Organizačný výbor olympijských hier v Tokiu 2020 bude pokračovať v prípravách aj napriek pandémii nového koronavírusu. Vyhlásil to jeho viceprezident Tošiaki Endo, zároveň však zdôraznil, že konečné slovo o konaní alebo odložení podujatia bude mať Medzinárodný olympijský výbor. 

OH sú v japonskej metropole naplánované od 24. júla do 9. augusta. "Organizačný výbor v tejto chvíli nepočíta s odložením ani zrušením podujatia. Plne pokračujeme v našich prípravách, aby sme ho mohli hostiť v júli," povedal Endo pre agentúru Kyodo News, citovala ho TASS.

V Japonsku evidujú vyše 1000 prípadov ochorenia COVID-19, ktorému v krajine podľahlo 35 ľudí. Celosvetovo je v 186 krajinách/územiach potvrdených viac než 277.000 prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, zomrelo vyše 11.000 osôb.

Americkí plavci žiadajú odklad podujatia

Plavecká organizácia USA Swimming nalieha na Olympijský a paralympijský výbor USA, aby sa zasadil o odloženie tokijských hier na leto 2021. List zverejnila po tom, ako USOPC v piatok deklaroval podporu prezidentovi Medzinárodného olympijského výboru Thomasovi Bachovi, ktorý napriek pandémii koronavírusu naďalej trvá na tohtoročnom termíne.

Prezident USA Swimming Tim Hinchey zaslal výzvu výkonnej riaditeľke USOPC Sarah Hirshlandovej. "Žiadame výbor USA, ako lídra v olympijskom hnutí, aby využil váhu svojho slova a postavil sa na stranu športovcov. Svet sa im prevrátil naruby a mnohí majú problém trénovať a pripravovať sa na najväčšiu súťaž ich života. Správne by bolo dať na prvé miesto zdravie a bezpečie všetkých a vyhodnotiť, aké následky má pandémia na prípravu športovcov. Nákaza prekračuje hranice a ničí celé populácie, všetci zažívajú nepredstaviteľné prekážky, ktoré niekoľko mesiacov OH vyvolávajú otázky o nerovnosti štartového poľa. Naši reprezentanti sú pod nesmiernym tlakom a stresom, ich mentálne rozpoloženie by malo patriť medzi priority," povedal Hinchey.


Čítajte aj: Odklad olympijských hier v Tokiu? Američania podporili MOV, Nóri majú diametrálne odlišný názor


Výzvu konzultoval s 85 plavcami národného tímu, ktorí vyjadrili svoje obavy. Podľa USA Swimming obmedzenia pohybu a zgrupovania sa už teraz narušujú tréningový proces. Súhlasí tiež kouč Bob Bowman, ktorý priviedol Michaela Phelpsa k 23 olympijským titulom a 28 medailám. "Nejde len o výkonnostné hľadisko, ale aj o to, čo prežívajú momentálne z psychickej stránky. Obávam sa, že hľadanie miest na trénovanie je opak chránenia sa pred koronavírusom. Núti ich to robiť veci, ktoré nie sú v súlade s celonárodným cieľom. Jestvujú vyššie hodnoty než šport a nie je dobré, keď ich ľudia musia obchádzať," povedal Bowman pre USA Today.

USA sú dlhodobo plavecká veľmoc, na OH 2016 v Riu de Janeiro získali 33 medailí. Nabitú národnú kvalifikáciu do Tokia majú naplánovanú od 21. do 28. júna v Omahe. USOPC zareagoval spoločnou odpoveďou Hirshlandovej a prezidentky Susanne Lyonsovej: "Úplne rozumieme športovcom, ktorí sa musia vyrovnať s neistotou v súvislosti s OH. Majú obavy o tréning, kvalifikáciu či antidopingové kontroly a žiadajú jasnejšiu komunikáciu. USOPC dal najavo, že zdravie a dobro športovcov i celej spoločnosti sú teraz najvyššia priorita. Zároveň však počúvame, že nechcú predčasne prísť o možnosť súťažiť na olympijských a paralympijských hrách."

Pridali sa aj Brazílčania

Brazílsky olympijský výbor sa pridal k vyzývateľom na odloženie OH v Tokiu. Podľa stanoviska hnutia je situácia taká vážna, že uskutočnenie podujatia v pôvodnom termíne je neudržateľné. Okrem pandémie koronavírusu Brazílčanov znepokojujú aj problémy športovcov s prípravou, keďže vo väčšine krajín uzavreli športoviská.

Napriek výzve však prízvukovali, že stále veria v úsudok Medzinárodného olympijského výboru. Ten stále trvá na dodržaní termínu, podľa prezidenta MOV Thomasa Bacha by zrušenie nebolo v najlepšom záujme športovcov. "OH sú sen jedenástich tisícov športovcov z 206 krajín. Ak by sme ju zrušili, sklamali by sme ich. Tiež by sme zničili nádej 66 športovcov z tímu utečencov," citovala Bacha agentúra DPA.

Bach tiež upozornil, že podujatie takého rozsahu ako OH sa nedá posunúť len tak: "To nie je futbalový zápas, ktorý odložíte o týždeň, zrušenie je posledná možnosť." V Japonsku evidujú viac ako tisíc nakazených a 35 mŕtvych, celosvetovo trpí ochorením COVID-19 vyše 285-tisíc ľudí a 11.872 zomrelo.


Tagy: MOV Tokio 2020 Jürgen Kessing

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Aris Messinis

DISKUSIA