Serie A rieši dopady koronavírusu: Vedenie uvažuje o redukcii platov, hráčska asociácia nesúhlasí

Ilustračné foto
Ilustračné foto

RÍM - Vedenie talianskej futbalovej Serie A zvažuje opatrenia na zmiernenie finančných dopadov pandémie koronavírusu. Pre nákazu prerušili najvyššiu súťaž a kluby odstrihli od príjmov. Podľa niektorých odhadov môžu prísť až o 720 miliónov eur. Celkové výdavky účastníkov Seria A na platy sú 1,3 miliardy eur.

Vedenie ligy preto predbežne navrhlo celoplošnú redukciu platov hráčov o 30 percent v prípade, ak sa ročník 2019/2020 nedohrá. Toto riešenie však musí schváliť hráčska asociácia AIC, ktorej sa opatrenie nepozdáva. "V prvom rade by sa malo vedenie sústrediť na možnosť, ako dohrať sezónu. Ak sa to nepodarí, treba spočítať reálne straty a potom sa môžeme rozprávať o riešeniach," povedal podľa agentúry SID prezident AIC Damiano Tommasi. Ten však zároveň pripomenul, že asociácia ani nemá mechanizmy na to, aby donútila jednotlivých hráčov súhlasiť so znížením príjmov.

V Taliansku evidujú viac ako 47-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 a 4032 obetí. Celkovo vo svete zaznamenali viac než 278-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 a vyše 11.500 úmrtí.

Francúzske kluby skrešú hráčom i zamestnancom platy

Francúzske futbalové kluby z Ligue 1 pristúpia k dočasnému pozastaveniu výkonu práce ich hráčov, realizačných tímov a zamestnancov. Ako informovala agentúra AP, v preklade to znamená skrátenie ich platov o 16 percent.

Prezident Olympique Marseille Frank McCourt napísal po rozhodnutí list zamestnancom. "Verím, že vy aj vaše rodiny ste v poriadku. Čakajú nás ťažké časy, musíme byť jednotní a dúfať, že aj vládne rozhodnutia budú čoraz lepšie," uviedol v ňom. Štát by mal hráčom prispieť vo výplate mesačným maximom vy výške 5400 eur. Ak hráč mesačne zarobil 40.000 eur, po opatrení by mal brať 39.000 eur. Väčší dopad to bude mať na najlepšie zarábajúcich futbalistov. Ak niekto mesačne zarobil 300.000 eur, dostane teraz 252.000 eur od klubu plus 5400 od štátu.

Vo Francúzsku je do soboty popoludnia hlásených 12.483 nakazených koronavírusom, podľahlo mu 450 ľudí. Celosvetovo je v 170 krajinách/územiach potvrdených viac ako 286-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo mu vyše 11.906 osôb.


Tagy: Serie A koronavírus

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Serie A
Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Massimo Paolone/LaPresse

DISKUSIA