Z vrcholu ho odsunul mladučký Martikán: Pollert sa vymykal predstavám o vrcholovom športovcovi

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert

PRAHA - Ak sa niekto zo známych športovcov vymykal zažitej predstave o nich, potom to bol český olympijský víťaz vo vodnom slalome Lukáš Pollert. Vrcholový šport považoval za infantilný, netajil sa láskou k pivu a obe svoje olympijské medaily predal, pretože pre neho nemali veľkú hodnotu. Závodnú kariéru ukončil v tridsiatich, aby sa mohol naplno venovať lekárstvu. U neho otec šiestich detí zostáva aj na prahu päťdesiatky, ktorú oslávi 24. marca.

"So mnou je to jednoduché. Ja jazdím, akoby som s chalanmi cvrnkal guľôčky. Sem tam vyhrám hlinenku, ale niekedy aj dúhovku alebo sklenku. Tie mám najradšej," opísal Pollert svoj vzťah k pretekaniu v knihe Chlapec, čo predal medaily. Za zlato z Barcelony 1992 a striebro z Atlanty 1996 utŕžil 150.000 českých korún, ktoré následne venoval protidrogovej nadácii Drop In.

Pri obnovenej premiére vodného slalomu pod piatimi kruhmi v Barcelone Pollert nepatril medzi favoritov, ale skvelá druhá jazda mu vyniesla prvú veľkú medailu, navyše rovno najcennejšiu. O štyri roky neskôr v Atlante mieril za obhajobou, nakoniec ho tesne odsunul na druhé miesto mladučký Slovák Michal Martikán.

U Pollertových bol vodný slalom rodinným športom, Lukášov otec Emil aj strýko Jaroslav v ňom dokonca boli majstrami sveta v hliadkach. Pollert junior preto už ako malý jazdil na kajaku, ale dlho dával prednosť lyžiam. Nakoniec predsa len zasadol do kanoe, najprv spolu s bratrancom, potom už sám.

Rok po nečakanom triumfe v Barcelone pražský rodák ovládol celkové poradie Svetového pohára, na majstrovstvách sveta 1997 v Tres Coroas získal striebro. Z európskych šampionátov má dva individuálne bronzy, dvakrát sa podieľal na druhom mieste hliadky. Súbežne vyštudoval lekársku fakultu.

Na prelome milénia už Pollerta po desaťročnom intenzívnom tréningu prestala voda baviť a vyhlásil pauzu. Pádlo vymenil za biely plášť a k pretekaniu už sa nikdy nevrátil. Najprv pracoval na internom, potom na urgentnom príjme Ústrednej vojenskej nemocnice a nakoniec zakotvil v Motole na klinike anesteziológie a resuscitácie. Bol aj zastupiteľom mestskej časti Prahy 6.

"Mám to tak, že z môjho platu sa nedá nič ušetriť. Žijeme od nuly k nule a je to za cenu mnohých lekárskych služieb. Lenže m§a tie služby bavia," povedal Pollert v jednom rozhovore. "Pivo už nepijem. Akonáhle si človek dá jedno, dostane sa do takého blaženého stavu, že si pokojne sadne a nerobí vôbec nič. A to ja si nemôžem dovoliť. Veď živím šesť detí," dodal otec troch synov a troch dcér, ktorá má s partnerkou Pavlou.


Tagy: Lukáš Pollert

Zdroj:
ČTK
Foto:
profimedia.sk

DISKUSIA