Definitívna stopka pre olympiádu: Ťažké rozhodnutie, svojich športovcov skrátka nevyšle

Logo LOH 2020 v Tokiu
Logo LOH 2020 v Tokiu

MONTREAL - Kanadský olympijský výbor (COC) nevyšle svojich športovcov na olympijské hry v Tokiu, pokiaľ sa budú konať v riadnom termíne (24. júla - 9. augusta 2020). Pandémia nového koronavírusu je riziko, ktoré COC nemieni podstupovať.

"Kanadský olympijský výbor a Kanadský paralympijský výbor, podporované komisiou športovcov, národnými športovými zväzmi a kanadskou vládou, urobili ťažké rozhodnutie a nevyšlú kanadské tímy na olympijské a paralympijské hry v lete 2020," uviedol COC vo svojom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Vo svete silnejú hlasy na odklad OH 2020 z dôvodu pandémie koronavírusu. Kanada je rozhodnutá sa na hrách nezúčastniť, pokiaľ sa budú konať v stanovenom termíne. "Vzhľadom na ochorenie COVID-19 a s ním spojené riziká nie je bezpečné pre našich športovcov, zdravie a bezpečnosť ich rodín a celú kanadskú športovú komunitu ďalej trénovať a pripravovať sa na OH 2020. Preto COC vyzýva Medzinárodný olympijský výbor, Medzinárodný paralympijský výbor a Svetovú zdravotnícku organizáciu, aby odložili hry o rok," znie v stanovisku COC.

MOV čelil obrovskej kritike za svoje stanovisko usporiadať OH v riadnom termíne. Až v nedeľu večer organizátori OH 2020 potvrdili, že pracujú na možnom odložení súťaží pre svetovú pandémiu nového koronavírusu. MOV informoval, že do štyroch týždňov rozhodne, či olympiádu v Japonsku odloží.

Austrália počíta s rokom 2021

Austrálsky olympijský výbor (AOC) odkázal svojim športovcom, aby sa začali pripravovať na olympijské hry v termíne leto 2021. Podľa AOC je nemožné, aby sa vzhľadom na pandémiu koronavírusu stihli austrálski športovci načas pripraviť a zhromaždiť pred OH v Tokiu, ak by odštartovali v riadnom termíne 24. júla 2020.

"Máme športovcov rozstrúsených po celom svete. Viacerí trénujú v športových centrách po celej Austrálii, kde sa pripravujú podľa vlastných programov. S cestovnými a inými obmedzeniami začína byť situácia neudržateľná," uviedol podľa DPA šéf exekutívy AOC Matt Carroll.

Vo svete silnejú hlasy na odloženie OH 2020. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) ako i japonský predseda vlády Šinzó Abe v nedeľu prvýkrát oficiálne pripustili, že vzhľadom na celosvetovú pandémiu nevylučujú odklad hier. "Je jasné, že OH sa nemôžu konať tento rok v júli. Naši športovci sú úžasní v tom, že si napriek súčasnej situácii dokázali udržať pozitívnu náladu a ďalej poctivo trénujú, ale stres a neistota je pre nich extrémnou výzvou. Uvedomujeme si, že odloženie hier prinesie nové otázky. No ak celý svet príde na OH v Tokiu, môžu sa stať hry skutočnou oslavou športu a ľudskosti," vyhlásil Ian Chesterman, viceprezident AOC a šéf austrálskej misie OH 2020.

Nedeľňajšie stanovisko MOV o možnom odložení OH 2020 ocenil Olympijský a paralympijský výbor USA (USOPC). "Je to zo strany MOV progres. Považujeme to za dôležitý krok, ktorý umožní prehľadnosť," uviedol USOPC vo svojom stanovisku.


Tagy: COC AOC Ian Chesterman USOPC

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Jae C. Hong

DISKUSIA