FIFA musí riešiť globálny dopad na futbal: Diskutuje sa aj o tom, čo bolo kedysi sci-fi!

Gianni InfantinoGianni Infantino Zdroj: SITA/AP/Peter Dejong

ŽENEVA - Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino vyhlásil, že by malo prísť k redukcii počtu zápasov vo futbalovom kalendári. Dôvodom je finančná kríza, ktorej sa futbal nevyhne vzhľadom na epidémiu koronavírusu.

Práve Švajčiar pritom presadil rozšírenie majstrovstiev sveta z 32 na 48 účastníkov a klubových MS na 24 tímov. Majstrovstvá sveta klubov v budúcom roku už musela FIFA odložiť, keďže v ich pôvodnom termíne sa bude hrať odložené EURO i Copa America. "Možno by sme zreformovali futbal tým, že urobíme krok späť," povedal Infantino v rozhovore pre Gazzetta dello Sport. "Odpoveďou by mohlo byť menej, no viac zaujímavých turnajov. Menej tímov, no vyrovnanejších. Menej zápasov, viac súťaženia. Už to nie je sci-fi, diskutujme o tom," vyhlásil.

Futbal sa aktuálne takmer nikde na svete nehrá. Národné ligy riešia otázku, kedy dokončia prebiehajúcu sezónu. Miesto v kalendári sa musí nájsť aj pre vyvrcholenie kontinentálnych súťaží a nové termíny budú mať aj zápasy kvalifikácie o postup na MS 2022, ktoré sa neodohrali v Južnej Amerike, či v Ázii. "Je tu riziko. Nevieme, kedy sa všetko vráti do normálu. Dopady svetovej ekonomiky musíme tiež posúdiť," pokračoval Infantino.

Pod tlakom na redukciu kalendára budú aj najväčšie európske ligy. Ešte predtým však musia vyriešiť, či vôbec dokončia prebiehajúcu sezónu. V najťažšie zasiahnutých krajinách ako Taliansko, či Španielsko sa táto možnosť zatiaľ nečrtá. "Doteraz bola Serie A zaujímavá. Gratulujem Juventusu, Laziu a Interu, Atalanta tiež nadchla mnohých v Lige majstrov. No možno nie je správne to povedať a nie je to názor FIFA, ale futbal a otázka, kto získa titul teraz v Taliansku nie je dôležitá vec," uzavrel Infantino.

Viac o téme: FIFA Gianni Infantino
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Peter Dejong
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články