Odklad olympiády by mal za následok finančnú katastrofu: Experti vypočítali enormnú stratu!

TOKIO - Odklad OH 2020 v Tokiu by stál japonských organizátorov až 5,7 miliardy eur. Uviedla to v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na japonských ekonomických expertov.

Miestne univerzity vykalkulovali výšku možných strát potom, ako v nedeľu Medzinárodný olympijský výbor (MOV), japonská vláda aj organizačný výbor prvýkrát pripustili možnosť presunutia pôvodného termínu 24. júl - 9. august. Zrušenie podujatia ale organizátori nepripúšťajú.


MOV simuluje možností odloženia hier, v hre sú varianty B, C, D podľa času, o aký by sa hry odložili. Možné je odloženie o mesiac, 45 dní či rok, dokonca dva. Rozpočet OH je vyše 12 miliárd amerických dolárov, tri majú dať sponzori z Japonska, medzi ktorými stúpa nervozita. Jednou z možností je tá, že by sa OH konali bez divákov, čo by znamenalo stratu 800 miliónov USD.

Nemecký olympijský výbor je za odloženie hier na budúci rok

Nemecký olympijský výbor (DOSB) je za presunutie OH 2020 v Tokiu na budúci rok. Informoval o tom v pondelok s tým, že uvítal začiatok diskusie o možnom odklade hier. "Vzhľadom na to, že pre šírenie koronavírusu by ani preloženie hier na jeseň tohto roka nebolo bezpečným riešením, sme za ich odklad až na rok 2021," uviedol šéf DOSB Alfons Hörmann pre agentúru SID. "Radi by sme čo najskôr poznali rozhodnutie o tom, že v pôvodnom termíne sa OH nebudú môcť uskutočniť, aby sme mohli hľadať alternatívne riešenie."


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Jae C. Hong

DISKUSIA