Odklad olympiády naberá čoraz reálnejšie kontúry: Japonský predseda vlády bude hovoriť s Bachom

Šinzo AbeŠinzo Abe Zdroj: SITA/AP/Ren Onuma

TOKIO - Japonský predseda vlády Šinzo Abe má v utorok naplánovaný telefonický rozhovor s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom. Podľa agentúry Kjódó mu pravdepodobne navrhne preloženie hier v Tokiu na budúci rok v prípade, ak hnutie rozhodne o ich odložení.

Olympiáda by sa mala začať 24. júla, no pre pandémiu koronavírusu viacerí športovci i národné výbory tlačia na ich odklad. Celosvetovo evidujú takmer 382-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 v 195 krajinách, nákaze podľahlo 16.558 ľudí.

MOV dlhodobo trvalo na pôvodnom termíne, v nedeľu však pripustilo, že situácia vo svete neumožní ich konanie. V rovnakom duchu sa vyjadril aj Abe, ktorý rovnako v pondelok prvýkrát priznal možnosť zmeny plánu. "Ak by ste sa ma opýtali, či je v súčasnosti možné zorganizovať olympiádu, odpovedal by som, že svet nie je v takom stave, aby to bolo možné."

Odklad olympiády naberá čoraz Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Eugene Hoshiko

Konečné rozhodnutie o uskutočnení OH bude mať MOV, ten avizoval, že konečný verdikt príjme v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov. Údajne je v hre odloženie o mesiac, 45 dní či rok, dokonca dva. Informovala o tom agentúra DPA.

Viac o téme: Olympijské hry Tokio 2020
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Ren Onuma
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články