Odklad olympiády naberá čoraz reálnejšie kontúry: Japonský predseda vlády bude hovoriť s Bachom

Šinzo Abe
Šinzo Abe

TOKIO - Japonský predseda vlády Šinzo Abe má v utorok naplánovaný telefonický rozhovor s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom. Podľa agentúry Kjódó mu pravdepodobne navrhne preloženie hier v Tokiu na budúci rok v prípade, ak hnutie rozhodne o ich odložení.

Olympiáda by sa mala začať 24. júla, no pre pandémiu koronavírusu viacerí športovci i národné výbory tlačia na ich odklad. Celosvetovo evidujú takmer 382-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 v 195 krajinách, nákaze podľahlo 16.558 ľudí.


MOV dlhodobo trvalo na pôvodnom termíne, v nedeľu však pripustilo, že situácia vo svete neumožní ich konanie. V rovnakom duchu sa vyjadril aj Abe, ktorý rovnako v pondelok prvýkrát priznal možnosť zmeny plánu. "Ak by ste sa ma opýtali, či je v súčasnosti možné zorganizovať olympiádu, odpovedal by som, že svet nie je v takom stave, aby to bolo možné."


Konečné rozhodnutie o uskutočnení OH bude mať MOV, ten avizoval, že konečný verdikt príjme v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov. Údajne je v hre odloženie o mesiac, 45 dní či rok, dokonca dva. Informovala o tom agentúra DPA.


Tagy: Olympijské hry Tokio 2020

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Ren Onuma

DISKUSIA