Preloženie olympiády otázkou dní: Prehovorili aj atléti z elitnej športovej krajiny

Bude olympiáda presunutá na budúci rok?
Bude olympiáda presunutá na budúci rok?

DENVER - Aj lídri amerického olympijského tímu sú čoraz viac presvedčení o nevyhnutnosti odkladu olympijských hier v Tokiu. Podľa prieskumu až siedmi z desiatich amerických olympionikov si nemyslia, že uskutočnenie hier v pôvodnom termíne 24. júla - 9. augusta by bolo spravodlivé a žiaduce.

Americký olympijský a paralympijský výbor (USOPC) sa počas víkendu obrátil na viac ako 4 000 športovcov, aby zistil podrobnosti o tom, ako pandémia nového koronavírusu ovplyvnila ich tréning a aké sú ich pocity týkajúce sa nadchádzajúcich hier. Odpovede dostali od 1780 z nich. Až 68% by neodporúčalo, aby sa OH uskutočnili v pôvodne stanovenom čase.

"Športovci argumentovali súčasným masívnym prerušením tréningových jednotiek a nemožnosťou plnohodnotne pokračovať v príprave. Ďalšie ich obavy sa týkali nespravodlivých kvalifikačných štandardov a oslabovania celosvetových protokolov o testovaní na zakázané látky," uvádza agentúra AP.

Keď v USA zatvorili telocvične a posilňovne a požiadali ľudí, aby zostali vo svojich domovoch, najviac to pocítili najmä vrcholoví športovci. Menej ako jeden z desiatich odpovedal, že môže trénovať bez akýchkoľvek dôsledkov. Až 65% športovcov uviedlo, že pokračovanie v pôvodných tréningových plánoch na verejnosti by mohlo ohroziť ich zdravie.

Predstavitelia USOPC až dosiaľ striktne neoznámili, že súhlasia s možnosťou odloženia OH 2020 na neskorší termín. A to ani napriek tomu, že takýto postoj už zaujali americké národné federácie v atletike, plávaní či gymnastike, teda najväčších olympijských športoch. Ešte jasnejšie stanoviská tlmočili predstavitelia národných olympijských výborov Kanady, Austrálie, Brazílie či Nemecka, ktorí nesúhlasia s konaním najväčšieho športového sviatku v tomto roku. Kanaďania a Austrálčania dokonca dali najavo, že svojich športovcov v takom prípade do Japonska nevyšlú.

Šéfka USOPC Sarah Hirshlandová sa bránila tvrdením, že najprv chceli poznať názory športovcov a po ich zhrnutí predniesť verejné stanovisko. Napokon tak aj urobili: "Je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že sa nastúpila cesta k odloženiu olympijských hier. Odporúčame MOV, aby podnikol všetky potrebné kroky na zabezpečenie spravodlivých podmienok a bezpečnosti pre všetkých zúčastnených športovcov počas olympijských hier. Myslíme si, že momentálne to nie je možné."

Aj dlhoročný britský člen Medzinárodného olympijského výboru a bývalý šéf Svetovej antidopingovej agentúry Craig Reedie si myslí, že "celosvetovo všetko smeruje k odloženiu hier." Konečný verdikt padne do štyroch týždňov a ohlási ho prezident MOV Thomas Bach.


Tagy: USA Thomas Bach Tokio OH 2020

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Eugene Hoshiko

DISKUSIA