Prísne opatrenia zasiahli aj dianie v tradičnom olympijskom športe: Toto môže byť veľkou prekážkou

Ján ŠtefánikJán Štefánik Zdroj: vzpieranie.sk

BRATISLAVA - Nasledujúce mesiace mali byť pre slovenských vzpieračov v znamení kvalifikačných bojov o účasť na olympiáde v Tokiu. Opatrenia súvisiace s koronavírusom však výrazne zasiahli aj do diania v tradičnom olympijskom športe, najmä však do prípravy vzpieračov. Prezident Slovenského zväzu vzpierania (SZV) Ján Štefánik vidí viacero prekážok v ich príprave a aj preto by považoval posunutie OH do roku 2021 za ideálne riešenie.

Od rozdelenia federácie slovenskí vzpierači ani raz nechýbali na olympiáde, v súčasnosti však nemajú istú miestenku. V hre o Tokio sú už len Richard Tkáč a Nikola Seničová. "Vzhľadom na viacero faktorov by mal najväčšiu šancu kvalifikovať sa práve Rišo Tkáč. V každej hmotnostnej kategórii je 14 miesteniek. Prvých 8 je obsadených na základe rebríčka. Zostávajúcich 6 pozícií vyplní jeden vzpierač z každého kontinentu. V rámci Európy má Rišo pred sebou ešte troch, pred ktorých by sa mal dostať," uviedol Štefánik pre TASR.

Aj vzpieračov však viac než samotná príprava na súťaže zamestnávajú myšlienky o neistom termíne olympiády. "Japonci tvrdia, že všetko v rámci príprav OH ide bez problémov. U nich možno áno a ja ani nepochybujem, že by mali nejaké problémy s výstavbou športovísk. Prekážkou však môže byť športová stránka. Najväčšie problémy s koronavírusom sú v Taliansku a myslím si, že je nereálne, aby už o pár mesiacov talianski športovci išli na OH. Podobne tak aj Španieli i ďalšie národy. Futbalové ME sa posunuli o rok a myslím si, že nič by sa nestalo, keby sa tak stalo aj s olympiádou v Tokiu. Vznikli by tým možnosti usporiadania riadnej kvalifikácie. Zároveň by tým neutrpela ani športová kvalita výkonov na olympiáde vrátane vzpierania."

Tá je podľa Štefánika ohrozená najmä vzhľadom na súčasné tréningové možnosti väčšiny vzpieračov. "Vzpieračské tréningy sú takpovediac časované s tým, že forma graduje smerom k podujatiu, na ktoré sa vzpierač pripravuje. Takým môže byť kvalifikačná súťaž, majstrovstvá alebo olympiáda. Logickým následkom výpadku riadnych tréningov budú slabšie výkony na súťažiach," poznamenal Ján Štefánik. V tomto prípade nie je podľa prezidenta SZV reálne udržiavanie vzpieračskej formy domácim tréningom. Narážal tým na viacerých športovcov, ktorí zverejnili videá svojich tréningov v domácich podmienkach. "Súhlasím, že v prípade niektorých športovcov sa dá doma aplikovať tzv. udržiavací tréning, ale vo vzpieraní je to nereálne. Tam nestačí spraviť pár drepov alebo brušákov. V príprave vzpieračov je nevyhnutná vysoká záťaž, dôležití sú aj tréningoví partneri či tréner. Také niečo je doma nereálne," dodal Štefánik.

Viac o téme: Ján Štefánik
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: vzpieranie.sk
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy