Privara aj Saganov brat uvítali odklad olympiády: Bolo by nefér, ak by zostali v pôvodnom termíne

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara Zdroj: TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA - Za jediné správne rozhodnutie považuje Slovenský zväz cyklistiky preloženie olympijských hier v japonskom Tokiu na budúci rok. Rovnaký názor majú vzhľadom na celosvetovú pandémiu koronavírusu aj pretekári, ktorí sa ocitli v predbežnej nominácii. Momentálne majú slovenskí cyklisti vyjazdené tri miestenky na olympijské hry v Tokiu - 2x v cestnej cyklistike a 1x v horskej cyklistike. Reálne sa hovorilo aj o účasti Petra Sagana.

"Rozhodnutie MOV bolo správne a logické. Narušenie tréningového a kvalifikačného procesu letných športov je veľmi veľké a bolo by nefér, ak by sa OH konali v pôvodnom termíne. Prioritou číslo 1 v tomto období je zdravie a životy ľudí, vrátane športovcov,“ povedal k preloženiu OH Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky. "Teraz bude záležať na tom, ako svetové federácie upravia nominačné kritériá. Momentálne má slovenská cyklistika tri miestenky - dve v cestnej cyklistike a jednu v horskej cyklistike XCO. Ak Medzinárodná cyklistická únia ešte otvorí klasifikáciu, verím, že sa našim cyklistom podarí nejakú miestenku pridať,“ dodal Privara v tlačovej správe SZC.

Za správnu vec považuje odklad hier na budúci rok aj člen nemeckého tímu Bora-Hansgrohe Juraj Sagan. "Hlavná a prvoradá vec je momentálne vyriešenie ťažkej situácie, ktorú máme a prežívame,“ uviedol starší brat trojnásobného majstra sveta Petra Sagana.

K jeho slovám sa pripojil aj horský cyklista Martin Haring z tímu Dukla Banská Bystrica: "Je to niečo, čo sa ešte nestalo, okrem prerušenia hier počas svetových vojen. V danej situácii je to určite lepšie riešenie. Na jednej strane to človeku nabúra niekoľkoročné plány, na druhej strane, príprava na ne by v tejto situácii bola riskantná. Mnohé ekonomicky silnejšie krajiny sú na tom horšie, ako sme momentálne my. Čo sa týka nás, uvidíme, ako nakoniec UCI uzavrie kvalifikáciu. Či ju ešte otvorí, alebo zostane pozastavená k termínu 3. marec 2020. Ak by to tak skončilo, jedno miesto máme. Pre nás to môže byť výhoda lepšie sa pripraviť a sústrediť sa naozaj len na olympiádu. Ak by to ešte otvorili, znamenalo by to ďalšie naháňanie bodov," skonštatoval Martin Haring.

Tridsaťtriročný rodák zo Zvolena v roku 2019 usilovne zbieral body do olympijského rebríčka, v horskej cyklistike vybojoval až 11 UCI víťazstiev, z toho 4 v kategórii C1. "Teraz je prvoradé zdravie, a aby sa život čo najviac priblížil takému, ako ho poznáme z bezkoronových čias," dodal Haring.

Viac o téme: Peter Sagan Peter Privara
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Michal Svítok
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy