Odloženie najväčšieho športového podujatia narobilo problémy: Nesystémové a unáhlené riešenie

Šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš Šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Odložením olympijských hier 2020 v Tokiu na budúci rok dalo športovcom jednu istotu, že na prelome najbližšieho júla a augusta nebudú bojovať o medaily pod piatimi kruhmi. Zároveň však vyvstalo množstvo otázok, na ktoré dá odpoveď až najbližšie obdobie a vývoj situácie ohľadom koronavírusu, pre ktorý musel Medzinárodný olympijský výbor v spolupráci s japonskými organizátormi pristúpiť k tomuto kroku.

"Presun olympijských hier je nová situácia, keďže MOV ponúkol za posledné tri dni už tretiu verziu - OH budú v tomto roku, o osude OH rozhodneme do štyroch týždňov a v utorok oznámili, že hry presúvajú na budúci rok. Samozrejme, je to vysoko neštandardná situácia, takže sa snažím pochopiť aj názorový vývoj v MOV. Rozhodnutie berieme ako fakt, s ktorým začneme pracovať, aj keď teraz máme asi dostatok času na ďalší postup," reagoval pre web atletika.sk šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš na presun OH na rok 2021.

Ten spôsobí zrejme aj poriadne zásahy do kalendára svetových či kontinentálnych podujatí. Výnimkou nebude ani atletika. "Uvidíme, čo povedia Svetová atletika a Európska atletika k budúcemu roku. Neviem si predstaviť, že by boli v jednom roku okrem olympiády aj halové ME, halové MS, MS a možno aj ME. To by už išlo naozaj o zdravie športovcov. Najbližšie dni asi ukážu, čo sa bude diať a ako sa upraví kalendár. Zrušením OH v tomto roku akoby atletická sezóna 2020 úplne padla. Pre mňa trochu nesystémovo, možno unáhlene, ale je to realita, ktorú musíme prijať a spracovať," skonštatoval pre oficiálny web SAZ Pupiš.

Až na základe stratégie riadiacich orgánov svetovej a európskej atletiky na rok 2021 sa budú rozhodovať aj predstavitelia SAZ. "Ak sa situácia v Európe upokojí, ja by som prijal verziu, že by bolo možno vhodné usporiadať tohtoročné augustové ME v Paríži na jeseň, už aj s maratónom a chôdzou, kam by mohli národné federácie nominovať športovcov aj bez limitov ako v minulosti na halové ME. Teraz asi môžu všetci zvoľniť v príprave a musíme len čakať, ako sa rozhodne príroda a následne vyššie športové orgány. Azda nájdeme aj cestu, aby malo význam aj pre Mateja Tótha pokračovať v príprave na OH v budúcom roku. Teraz nemá význam robiť unáhlené rozhodnutia. Čas všetko ukáže, lebo teraz sme všetci pod obrovským tlakom a stresom - nie iba ako športovci, ale aj ako ľudia. A sme predovšetkým ľudia. Verím, že čoskoro budú môcť robiť všetci športovci to, čo majú radi - trénovať a súťažiť bez obmedzenia," dodal šéftréner SAZ.

Viac o téme: Martin Pupiš
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články