Slovenskí atléti na sebe aj napriek problémom pracujú ďalej: Nie sme jediní, čo musíme improvizovať

Slovenský šprintér Ján Volko
Slovenský šprintér Ján Volko

BRATISLAVA - Slovenskí atletickí reprezentanti pokračujú v tréningovom procese, hoci už vedia, že ich vrchol sezóny - olympijské hry v Tokiu - odložili o rok. Zároveň sa musia vyrovnať s faktom, že športoviská sú pre epidémiu koronavírusu zatvorené.

Najlepší slovenskí šprintér Ján Volko aktuálne trénuje na Horehroní. "Od 9. marca sme na sústredení v Osrblí, kde nás zastihli reštrikčné opatrenia súvisiace s koronavírusom. Momentálne sa nachádzam vo fáze všeobecnej prípravy, preto mnohé tréningy môžem absolvovať v prírode. S prechodom do špeciálnej časti prípravy však potrebujem na tréning štadión, čo už nie je možné nahradiť ničím. Zrejme bude preto nasledovať len udržiavacia fáza, aby sme tréningový proces úplne neprerušili. Dôležité je, že som zdravý," informoval Volko v rozhovore, ktorý zverejnil Slovenský atletický zväz (SAZ).

S výnimočnou situáciou sa snažia popasovať aj kladivári. "V blízkosti môjho domu sa mi podarilo vybudovať v Dolnej Mičinej solídny vrhačský sektor v peknom prostredí pri potoku. Po 22 rokoch atletickej kariéry mám prvýkrát svoj vlastný. Tréner má vo svojej pivnici vzpieračské pódium, tiež sme ho teraz trochu zrekonštruovali. Chvíľu som si zvykala na stiesnený priestor, ale už aj tam som schopná odrobiť dobrý silový tréning," prezradila Martina Hrašnová, deviata žena z minuloročných MS v Katare.

Nesťažuje sa ani jej kolega Marcel Lomnický. "Dovolím si tvrdiť, že mám najlepšie podmienky na tréning hodu kladivom na Slovensku. Trénujem vo svojom vlastnom kladivárskom sektore v Pohraniciach pri Nitre, ktorý mám len kúsok od domu. Som v ňom úplne izolovaný od okolitého sveta, na samotu som si však už za tie roky zvykol. Naďalej trénujem bez výpadkov a obmedzení," povedal kladivár, ktorý mal v lete obhajovať 5. miesto z olympiády.    

Zaberať naplno sa snaží aj osemstovkárka Gabriela Gajanová. "V domácich podmienkach využívame zväčša terén a namiesto posilňovne cvičím doma. Rozhodne to nie je jednoduchá situácia, no nie sme jediní, čo musíme momentálne len improvizovať," vyhlásila.

Olympijske hry sa v lete neuskutočnia, no stále v kalendári zostávajú majstrovstvá Európy v Paríži. Tie sú na programe od 26.-30. augusta a mohli by sa tak stať hlavným podujatím sezóny pre atlétov.


Tagy: Martina Hrašnová Marcel Lomnický Ján Volko SAZ koronavírus

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Michal Svítok

DISKUSIA