Najlepší slovenský triatlonista o presunutí OH: Súhlasím, v takýchto podmienkach nikto nechce pretekať

Richard Varga
Richard Varga

BRATISLAVA - Najlepší slovenský triatlonista Richard Varga získal po prerušení sezóny čas na zotavenie. Napriek dobrým výsledkom v úvodných pretekoch olympijskej kvalifikácie mu totiž robilo problém zranenie, ktoré ho limitovalo. Varga patrí medzi tých Slovákov, ktorí v súvislosti s koronavírusom momentálne trávia čas v karanténe kvôli cestovateľskej anamnéze, ale na dome so záhradou trénuje aspoň tri hodiny denne.

Na Slovensko sa vrátil 16. marca z Austrálie, v Mooloolabe absolvoval druhé preteky v sezóne. "V karanténe som jedenásty deň, ale našťastie som stihol prísť dva dni predtým, ako všetkých, ktorí prišli zo zahraničia, odvádzali do karantény v Gabčíkove," povedal slovenský reprezentant pre TASR. Správu o preložení olympijských hier v Tokiu na ďalší rok si teda vypočul v domácom prostredí. O rozhodnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV) nepochyboval a bol na to pripravený: "Ja som to čakal už dva týždne dozadu počas pretekov v Mooloolabe, pretože som videl, že vírus zahlcuje celý svet. Negatívny ekonomický dopad bol logický, takže mi bolo jasné, že OH posunú. Ja s týmto súhlasím, v takýchto podmienkach nikto nechce pretekať. Neužil by si to nikto."

Triatlonové súťaže po celom svete boli prerušené do 30. apríla, ale po preložení hier v Tokiu je zrejmé, že Medzinárodná triatlonová federácia (ITU) tento termín ešte posunie. Nie každý pretekár to však vzal ako samozrejmosť. "Ja som bol prekvapený, ako boli niektorí až naivní. Mnohí boli presvedčení, že sa ešte po Austrálii pôjde pretekať aj na Nový Zéland, ja som si už predtým predrezervoval letenku. Telefonoval som aj s Jonathanom i Alistairom Brownleeovcami, obaja verili, že OH budú v riadnom termíne. Ale ja som už v Austrálii dedukoval, že to nie je reálne. Ale ľudia, ktorí vírus nesledovali, nevedeli čo sa deje a ako to zasahuje celý svet. Preto mnohí ani nepremýšľali nad tým, že sa olympiáda preloží," dodal Varga.

Slovenská triatlonová jednotka začala olympijskú kvalifikáciu šiestym miestom na pretekoch v indickom Chennai, v Mooloolabe Varga obsadil 22. miesto. Správu o prerušení sezóny však napriek solídnym výsledkom prijal. Potrebuje sa dať do poriadku. "Keď mám povedať pravdu, ja som sa od novembra trápil so zranením, najskôr mi robil problém hamstring a potom lýtko, nemal som optimálnu formu. Nemôžem povedať, že som rád, ale získal som čas, aby som sa dal zdravotne do poriadku a získal nejaký základ. Lebo bežecký tréning bol minimálny. Plávanie a cyklistika mi zvýšili kondíciu, ale bežecky to nebolo dobré."  

V karanténe však Varga nezaháľa a hoci má obmedzené možnosti, okrem tréningu sa venuje aj iným činnostiam. "Keď som prišiel do karantény, tak ešte nebolo jasné, čo bude, aké budú opatrenia. Ale bol som nastavený, že budem robiť čo sa dá, ale aby to bolo udržateľné. Teda aby som bol aj s rodinou. Preto sme išli ku svokrovcom na záhradu, môžeme byť vonku a nie sme zavretí v paneláku. Posilňujem, cvičím na trenažéri, snažím sa dávať dokopy, pretože s fyzioterapeutom nemôžem byť. Keď to bude možné, pôjdem bicyklovať a behať. Každý deň sa snažím byť aktívny aspoň tri hodiny. Môžeme aj rýľovať, venujeme sa záhrade, takže aj vďaka tomu budeme môcť byť neskôr sebestační."

Po uplynutí 14 dní sa však chystá slovenský triatlonista aj na cestu. Plávať teraz nemôže, ale na bicykel chce ísť. "Nie je zdravé pre psychiku človeka, aby bol zavretý medzi štyrmi stenami. Budem sa snažiť ísť von, ale samozrejme v rámci opatrení, takže s rúškom, jazdiť budem sám, alebo maximálne vo dvojici," prezradil.

Podľa Vargu sa ešte pár mesiacov nebude pretekať, najmä organizácia pretekov v zahraničí bude podľa neho veľký problém. "Odborníci hovoria, že vakcína bude možno o rok. A bude veľa záležať od toho, ako sa aj okolité štáty budú správať. Vidíme, že Španieli a USA to podcenili. Ak my dodržíme opatrenia, možno to o pár mesiacov bude lepšie. Ale bude to naozaj záležať od iných krajín, niekde to bude lepšie a niekde horšie. My pretekáme po celom svete, takže som zvedavý, ako sa s tým Medzinárodná triatlonová federácia vyrovná. Ako dlho to bude trvať neviem, ale nám Slovákom verím, že sa z toho dostaneme skôr," povedal na záver pre TASR slovenský reprezentant, ktorému momentálne patrí v olympijskom rebríčku 66. miesto so ziskom 2015,54 bodov.


Tagy: Richard Varga

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Pavol Zachar

DISKUSIA