Olympijský výbor odpovedal na ďalšiu dôležitú otázku: Získané miestenky zostanú v platnosti

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Športovci po celom svete sa nemusia obávať, že prídu o už získané miestenky na OH 2020 v japonskom Tokiu, ktoré sa budú konať až v roku 2021. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) to tlmočil prostredníctvom videokonferencie s predstaviteľmi národných olympijských výborov. "Predstavitelia MOV deklarovali, že všetky vybojované miestenky zostanú v platnosti a nebudú sa meniť ani kvóty pre krajiny. Na rozdelenie zvyšných 43 percent miesteniek sa pripraví nový kvalifikačný systém a nový rozpis kvalifikačných súťaží, ktorý by mal byť známy v horizonte troch až štyroch týždňov,“ informoval generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba na webe olympic.sk.

 "Predstavitelia MOV deklarovali, že všetky vybojované miestenky zostanú v platnosti a nebudú sa meniť ani kvóty pre krajiny. Na rozdelenie zvyšných 43 percent miesteniek sa pripraví nový kvalifikačný systém a nový rozpis kvalifikačných súťaží, ktorý by mal byť známy v horizonte troch až štyroch týždňov,“ informoval generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba na webe olympic.sk.

Náhradný termín OH 2020 v roku 2021 by mal byť známy do mesiaca. Predchádza tomu debata so zástupcami medzinárodných federácií, národnými olympijskými výbormi aj organizátormi. "Pri rozhodovaní o termíne hier bude kľúčové, aby jeho výber v čo najmenšej miere poškodil medzinárodné aj národné športové federácie a ich vrcholné medzinárodné, resp. domáce ligové súťaže,“ skonštatoval Jozef Liba pre web SOŠV.

Prezident MOV Thomas Bach tiež vyzval všetkých účastníkov telekonferencie k jednote a solidarite. MOV v súvislosti s vynúteným odkladom OH 2020 pre pandémiu koronavírusu deklaroval pokračovanie všetkých svojich programov vrátane štipendií pre športovcov. MOV na riešenie aktuálnych otázok spojených s odkladom hier zriadil viaceré pracovné skupiny.

Thomas Bach tiež prezentoval všetkým účastníkom telekonferencie celý proces odkladu OH 2020. Tie by sa nemali konať neskôr ako rok po pôvodnom termíne, ktorý bol 24. júla až 9. augusta 2020.


Tagy: Thomas Bach MOV Tokio 2020 Jozef Liba SOŠV

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Jae C. Hong

DISKUSIA