Štybar bol takmer v životnej forme: Bez pretekov je to psychicky ťažšie, ako som čakal

Český cyklista Zdeněk Štybar
Český cyklista Zdeněk Štybar

BRUSEL - Ťažšie obdobie, než sám čakal, prežíva popredný český profesionálny cyklista Zdeněk Štybar. Tešenie na jarné klasiky mu prekazil celosvetový boju s pandémiou koronavírusu. Namiesto toho, aby obhajoval cenný minuloročný triumf v elitnom závode E3 BinckBank Classic v Harelbeke, musí sa podobne ako ostatní uspokojiť maximálne s individuálnymi tréningovými vychádzkami.

"Byť bez pretekov je ťažšie, ako som si myslel. Ani nie toľko po tej fyzickej stránke, ale mentálne to vážne nie je ľahké," uviedol tridsaťštyriročný Štybar pre web svojho tímu Deceuninck-QuickStep. Skúsený pretekár plne chápe všetky opatrenia, mrzí ho len, že nemá šancu predať formu. Navyše v jeho obľúbenom období. Vlani dokázal kvality triumfom nielen v Harelbeke, ale už predtým začiatkom marca opanoval závod Omloop Het Nieuwsblad. Nepočítajúc domácich Belgičanov, vyhrať oba závody sa mu podarilo ako prvému od triumfov Holanďana Jana Raasa v roku 1991.

"Je neuveriteľné, ako ten čas letí. Ten deň do seba všetko zapadlo a bolo to jedno z mojich najkrajších víťazstiev. Nikdy na to nezabudnem a verím, že si to niekedy tiež zopakujem. Keď nad tým tak rozmýšľam, zdá sa mi, ako keby to bolo včera. Dosiahnuť niečoho podobného v týchto uctievaných belgických pretekoch, to človeka poteší. Som na to náležite hrdý. A teraz, ako sa nepreteká, vnímam, ako si to vážim ešte o to viac. Ale kto vie... Možno budem jedného dňa prvým pretekárom, ktorému sa podarí vyhrať Omloop Het Nieuwsblad a Okolo Flámska, to by bolo vážne niečo," zasníval sa Štybar.

Na týždne plné pretekov na kockách sa moc tešil. "A práve teraz by som mal mať úplne tú najlepšiu formu, lenže v kalendári pretekov nám nič nezostalo. A jediné, čo s tým môžem robiť, je pokúsiť sa to vstrebať. Samozrejme pokračujem v tréningu, aj keď teraz už nechodím na dvestokilometrové jazdy. Je každopádne veľmi ťažké a frustrujúce pripravovať sa len tak bez nejakých cieľov," priznal Štybar.

"Súčasne vám ale situácia, ktorá je, ponúka úplne nové perspektívy. A vy pochopíte, že tu už nejde len o cyklistiku. Toto je o skutočnom živote. A mnoho ľudí tie okolnosti postihli oveľa viac. Núti vás to myslieť na ne a premýšľať nad tým, akú námahu to stojí celý svet. Uvedomujete si, že toto presahuje rámec športu. A tiež to, ako je dôležité pomáhať jeden druhému, aby sme prekonali tieto ťažké časy. Veľakrát stačí aj malé gesto alebo láskavé slovo," dodal Štybar.

Jeho posledným súťažným vystúpením na dlhú dobu zostane skrátený etapový závod Paríž-Nice, ktorý dokončil ako celkovo dvadsiaty. Začiatkom februára sa mu podarilo vyhrať etapu Vuelty San Juan.

"Mal som dobrú zimu, potom som vyhral v tej Argentíne a bol som hladný po pretekaní a dobrých výsledkoch. Cítil som, že forma ide hore. Veril som, že na Flámsko a Roubaix by som mohol byť v životnej forme. To všetko je ale preč. Jediné, čo teraz môžeme robiť, je priať si, aby sa všetko zase vrátilo čo možno najskôr do normálu," uzavrel Štybar.


Tagy: Zdeněk Štybar

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP/Francisco Seco

DISKUSIA