Dôležité dátumy aj pre slovenské kluby: Nový plán ukázal, kedy by sa hrali predkolá LM a EL

Na snímke v popredí sprava Ibrahim Rabiu (Slovan), Andrej Fábry (DAC) a David Holman (Slovan)Na snímke v popredí sprava Ibrahim Rabiu (Slovan), Andrej Fábry (DAC) a David Holman (Slovan) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

NYON - Súčasná sezóna futbalových súťaží v Európe, ktorú prerušila pandémia koronavírusu, by sa mohla dohrať do konca júla.

Na predkolá nového ročníka Ligy majstrov a Európskej ligy by bol vyhradený august a nová sezóna ligových súťaží by začala 12. septembra. Vyplýva to z pracovného návrhu, ktorý vo štvrtok načrtla UEFA. K plánu dospela vo štvrtok videokonferencia, ktorej sa zúčastnili zástupcovia UEFA, asociácie európskych klubov a európskych líg. 

Pracovná skupina načrtla prípadný kalendár toho, ako by sa mohla dokončiť rozohraná sezóna a kedy by mohla začať nová. "Radi by sme zdôraznili, že ide o body a témy, ktoré sú stále diskutované, teda žiadny z týchto bodov nie je v tejto chvíli odsúhlasený či prijatý alebo platný," stojí okrem iného v liste.

Predĺženie súťaží možno až do začiatku augusta

Keďže pandémia v Európe zďaleka neustupuje a nakazených pribúda, je stále menej reálne, že by sa súťažný ročník podľa pôvodného plánu dohral do 30. júna. Pracovný návrh preto počíta s predĺžením sezóny vo všetkých domácich ligách i európskych pohároch do 30. júla, prípadne do začiatku augusta.

Dávid Ďuriš a Arťom Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Domáce súťaže by sa zároveň mohli hrať v rovnakom termíne ako európske poháre. Liga majstrov a Európska liga sa zastavili v priebehu osemfinále. Dokončenie klubovej sezóny v lete umožnilo odloženie európskeho šampionátu na budúci rok. Plán počíta s tým, že august bude vyhradený len pre predkolá nového ročníka európskych pohárov - teda Ligy majstrov a Európskej ligy. Aby sa všetko stihlo, hrať by sa malo aj cez víkendy.

Jednotný termín štartu líg

Nasledovať by podľa pracovného návrhu mala tradičná reprezentačná prestávka na začiatku septembra. Ligy po celej Európe by potom odštartovali prvým kolom v jednotnom termíne, a to o nasledujúcim víkendom 12. a 13. septembra.

Podľa návrhu Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA by sa kvôli predĺženiu sezóny upravili zmluvy tých hráčov, ktorým končí 30. júna. Po novom by kontrakty platili až do posledného zápasu ročníka. Zároveň by sa mal posunúť letný prestupový termín. Nie je však zatiaľ jasné, ako by medzinárodné federácie riešili zmluvy tých hráčov, ktorí už majú od 1. júla podpísané kontrakty v iných kluboch.

Viac o téme: UEFA Koronavírus
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Pavel Neubauer
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články