Famóznu púť ukončila až nebezpečná pliaga: Snaha Tatrana vyšla navnivoč, smutná bodka za sezónou

Na snímke mužstvo Tatrana PrešovNa snímke mužstvo Tatrana Prešov Zdroj: TASR/Milan Kapusta

PREŠOV - Výkonný výbor Slovenského zväzu hádzanej v pondelok jednohlasne rozhodol o predčasnom ukončení súťažného ročníka 2019/2020. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu v krajine nebude možné dohrať mužskú Slovnaft handball extraligu a ani spoločnú česko-slovenskú MOL ligu žien. Majstrovské tituly v tomto ročníku neudelia.

"Keďže v zmysle súťažného poriadku nebolo možné odohrať všetky stretnutia, tak v žiadnej súťaži SZH nebude určený víťaz. Všetky výsledky súťažného ročníka 2019/2020 majstrovských súťaži SZH a Krajských zväzov hádzanej sú týmto rozhodnutím anulované. Podľa tohto rozhodnutia žiadne družstvo v zmysle dosiahnutých výsledkov nepostupuje ani nezostupuje do inej súťaže a nie je stanovené konečné poradie družstiev v tabuľke jednotlivých súťaží," uviedol SZH v oficiálnom rozhodnutí.

Výnimka platí pre vyvrcholenie Slovenského pohára mužov i žien, pôvodne sa mal hrať finálový turnaj v marci v Bardejove. "Pre Final4 Slovenského pohára mužov a žien, keďže ide o uzatvorenú skupinu istých účastníkov tohto turnaja, VV SZH určil nový termín na august 2020. Bližšie informácie budú poskytnuté podľa vývoja situácie."

Na snímke vľavo hráčka Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Roman Hanc

O ukončení spoločnej česko-slovenskej MOL ligy žien rokovali obe strany na zväzovej úrovni. Po skončení dlhodobej súťaže malo v oboch krajinách nasledovať play off o národného majstra. "Na základe dohody s Českým zväzom hádzanej v súvislosti s platnými rozhodnutiami Ústredných krízových štábov v oboch krajinách a bez možnosti určenia termínu uvoľnenia prechodu cez hranice aj po uplynutí karantény v jednotlivých krajinách, došlo k ukončeniu MOL ligy v súťažnom ročníku 2019/2020," informoval SZH.

"VV SZH a jeho športovo-technická komisia mali snahu o dohratie súťažného ročníka a jeho ukončenie regulárnym spôsobom. Každým dňom, o ktorý sa predlžuje karanténa spôsobená pandémiou COVID-19, sme však prichádzali o možnosť dohrať súťaže regulárnym spôsobom. Je potrebné si uvedomiť, že ak bude karanténa trvať minimálne do konca apríla, tak naše tímy budú prakticky dva mesiace bez spoločnej prípravy. Na základe vývoja situácie, rozhodnutí Ústredného krízového štábu a vlády SR, ako aj EHF, ktorá stanovila nové termíny pre možnosť dohratia kvalifikačných zápasov, mládežníckych ME a európskych pohárových súťaží na letné termíny, sa šanca pre dohratie súťažného ročníka stala nereálna. Nasledovali sme tak krajiny ako Nórsko, Poľsko, Švajčiarsko, či Nemecko (súťaž žien), kde boli najvyššie súťaže zrušené," vysvetlil prezident SZH Jaroslav Holeša.

Veríme, že nás to nezrazí na zem

Šéf zväzu po prvom predčasne ukončenom ročníku v histórii hádzanárskych súťaží na Slovensku vyzval komunitu k zodpovednosti, disciplíne, ale zároveň i k empatii a spolupatričnosti: "Sme v tejto ťažkej situácii všetci spoločne. Fanúšikovia, tréneri a trénerky, hráči a hráčky, rozhodcovia a rozhodkyne, funkcionári a funkcionárky. A spolu sa z nej aj dostaneme, ak zostaneme ľuďmi a budeme si navzájom pomáhať a navzájom sa podporovať tak, ako je to v rodine v čase krízy potrebné. SZH sa bude snažiť v čo najväčšej miere pomôcť klubom s ich problémami a rovnako veríme, že aj štát sa postaví ústretovo k adekvátnej pomoci v tejto mimoriadnej dobe. Prišli sme o osem mesiacov tvrdej práce a bohužiaľ nebudeme mať možnosť za to zožať zaslúžené plody, každý podľa zásluhy. Veríme však, že nás to nezrazí na zem v našom úsilí a presvedčení a z týchto časov vyjdeme ešte silnejší."

"Už 16. marca sme zaslali všetkým klubom MOL ligy a SHE dotazník, kde okrem iného kluby odpovedali aj na otázku, či súhlasia so zrušením ligy. Treba povedať, že všetky slovenské kluby už vtedy k danému termínu boli za zrušenie ligy s výnimkou štyroch, ktoré uviedli, že ak by to situácia a termínový kalendár umožnili, tak aby sa s ukončením súťaží ešte počkalo. Od spomínaného termínu sa situácia nezlepšila, ba práve naopak, opatrenia sa sprísnili, termíny skrátili a nádej na regulárne ukončenie súťaží pominula," uviedol pre zväzový web riaditeľ MOL ligy a súťaží SZH Peter Brunovský.

Tím Tatrana Prešov, uprostred Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Milan Kapusta

V Tatrane Prešov očakávali, že SZH ukončí súťažný ročník. "Dalo sa očakávať, že súťaže budú zrušené, pretože všetky športy a športové odvetvia vo svete sa v rámci kolektívnych športov nehrávajú. Ale sú rôzne rozhodnutia, pretože sú zväzy, ktoré určili po odohraných zápasoch víťazov, alebo majstrov ako napríklad Slovinsko, alebo Švédsko. A sú potom krajiny, ktoré rozhodli tak ako rozhodol aj Slovenský zväz hádzanej. Mrzí nás to o to viac, že vo všetkých kategóriách sme boli na prvých miestach vo svojich súťažiach. Či už to boli mladší, alebo starší dorastenci dokonca bez prehry a žiaci takisto bez straty body," citoval klubový web majiteľa klubu Miloslava Chmeliara.

Výsledky všetkých tímov boli anulované a nie je stanovené ani konečné poradie súťaží. Predčasné ukončenie sezóny mrzí aj generálneho manažéra klubu Miroslava Benického. "Je to na jednej strane smutná správa, ktorá však zároveň odráža situáciu momentálne panujúcu nielen v športe, ale celej spoločnosti. Tak ako to bolo v iných športoch, ale tiež v hádzanej v iných krajinách, dalo sa očakávať, že aj na Slovensku k tomuto kroku príde. Aj keď je to teda smutné, toto rozhodnutie rešpektujeme. Negatívom je, že sezóna bola ukončená bez víťaza, čo v pozícii Tatrana Prešov ako momentálneho lídra nielen v seniorskej kategórii, ale aj tých mládežníckych, je samozrejme pre nás zarmucujúcou správou. Do všetkých kategórií sme totiž vkladali veľa úsilia," dodal.

Berieme to ako realitu

Tatran prišiel o možnosť získať v poradí 16. titul majstra krajiny. "Osobne si myslím, že ak by bolo iné mužstvo na prvom mieste, tak by bol majster Slovenska. Ale to je vec SZH, ktorý má stále svoje pravidlá. Týka sa to sedemmetrových hodov v rozstrele, teraz takýchto prípadov, kde sú ukončené súťaže a nie je jasno. Súťažný poriadok SZH v tomto smere asi nekopíruje predpisy EHF, pretože si myslím, že hádzanársky vyspelejšie krajiny ako Slovensko, teda spomínané Slovinsko a Švédsko, dokázali pri takých istých modeloch súťaží a počte odohratých kôl, určiť víťaza ligy. Tu mohli spokojne vyhlásiť aspoň víťaza základnej časti, nič im v tom nebránilo," dodal Chmeliar.

Klub čakajú rozhodnutia vo vzťahu k hráčom a ďalšiemu tréningovému procesu. "Berieme to ako realitu, ktorá sa netýka len nás, ale všetkých na Slovensku aj v zahraničí. Našou úlohou teraz bude nastaviť ďalšie pokračovanie, keďže koniec sezóny bol pôvodne predpokladaný až koncom mája. Samozrejme so scenárom možného zrušenia súťaží sme pracovali, takže nejaké varianty máme, ale definitívne jasno bude v najbližších dňoch, keď prijmeme rozhodnutie ako pokračovať. A to aj vzhľadom na to, že spoločné tréningy v danom momente nie sú realizovateľné. Prehodnotíme teda situáciu a v najbližšom čase prijmeme rozhodnutia ako pokračovať," dodal na záver generálny manažér Benický.

Viac o téme: Tatran Prešov SZH
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Milan Kapusta
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články