Riaditeľ Tour de France odmietol štart bez divákov: Tu už nejde len o samotnú Tour...

Riaditeľ Tour de France Christian PrudhommeRiaditeľ Tour de France Christian Prudhomme Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

PARÍŽ - Riaditeľ cyklistickej Tour de France Christian Prudhomme odmietol myšlienku, že by sa najslávnejšie preteky sveta v čase koronavírusovej krízy konali bez divákov. Dúfa, že sa "Stará dáma" tento rok v lete pôjde, aj keď možno v inom termíne.

Francúzskym médiám Prudhomme povedal, že zatiaľ počíta s konaním Tour podľa plánu, a to 27. júna až 19. júla. "Všetko samozrejme záleží na vývoji pandémie koronavírusu," uviedol. 
 
"Na názve 'Tour de France' je najdôležitejšie slovo 'Francúzsko'. Hlavná je zdravotná situácia v krajine. Ja chcem jedinú vec, a to, aby sa Tour išla toto leto," uviedol Prudhomme. "Nejde tu o samotnú Tour. Ale keby sa nekonala, znamenalo by to, že krajina je v katastrofálnom stave, čo sa snáď nestane. "
 
Prudhomme potvrdil, že so svojimi kolegami z usporiadateľskej agentúry ASO diskutuje o možnosti presunutia závodu na neskorší termín. Špekuluje sa pritom o konci júla či augusta, keďže po odložení olympijských hier v Tokiu na budúci rok odpadla hrozba kolízie s touto multišportovou akciou.
 
Jedinou vecou si je však Prudhomme istý: "Tour de France sa nepôjde za 'zatvorenými dverami'."  Odmietol tak návrh francúzskej ministerky mládeže a športu Roxany Maracineanuovej, ktorá minulý týždeň označila absenciu divákov pozdĺž trate, na štarte a v cieli za jednu z možností akou sa tohtoročný 107. ročník Tour uskutočniť. 
 
Snahu odjazdiť tento rok Tour podporujú aj zástupcovia tímov. "Tour de France je najdôležitejšou udalosťou roka pre nás i pre našich sponzorov. Ak sa uskutoční, môžeme sa na všetko pozerať optimisticky," povedal Ralph Denk, riaditeľ tímu Bora-hansgrohe, v ktorom pôsobí aj slovenský reprezentant Peter Sagan.
 
Proti tejto myšlienke sa okamžite vyslovili aj starostovia miest, cez ktoré má trasa Tour viesť. O osude závodu chce ASO rozhodnúť do 15. mája.Medzinárodná cyklistická únia (UCI) v stredu pozastavila sezónu predbežne do 1. júna. Na stole sú tri možné scenáre  pre nový začiatok: 1. júla, 15. júla, alebo 1. augusta. Informovala agentúra DPA.
 
Viac o téme: Tour de France Christian Prudhomme Ralph Denk Roxana Maracineanuová ASO
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Christophe Ena
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá