Vlhová je unikátny športovec, tvrdí to aj kondičný tréner: Nikto nemal víťaznú mentalitu ako ona!

Petra Vlhová víťazkou obrovského slalomu v Sestriere
Petra Vlhová víťazkou obrovského slalomu v Sestriere

BRATISLAVA - Petra Vlhová má za sebou náročnú sezónu, v ktorej sa jej nevyhýbali choroby či zranenia. Napriek tomu dokončila neúplnú sezónu 2019/20 so ziskom dvoch malých glóbusov za triumfy v slalome a paralelnom slalome, pričom veľký glóbus pre víťazku celkového hodnotenia získala Talianka Federica Brignoneová. Slovenská lyžiarka zarobila počas nekompletnej sezóny celkovo 338 314 švajčiarskych frankov aj vďaka celkovo piatim triumfom v pretekoch Svetového pohára. V celkovom poradí získala Petra Vlhová tretie miesto so stratou 153 bodov za Mikaelou Shiffrinovou.

Vrcholový športovec to v lyžovaní nemá jednoduché, potrebuje mať okolo seba tých správnych ľudí, Petre pomáhal pripravovať sa na náročné preteky aj kondičný tréner Marco Porta. „Sezóna Petry pozostávala zo vzostupov a poklesov. Ak si odmyslíme zdravotné problémy, bola naozaj výborná. Petra spravila fyzický i technický pokrok,“ povedal Porta pre denník Šport.

„Takisto zmenila svoj prístup, čo považujem za najťažší krok, pretože nie je jednoduché chcieť byť stále vyššie a vyššie. Petra je však šampiónka a ukázala nám, ako sa to robí! Samozrejme, ešte nie je na svojich limitoch, musíme na tom ďalej pracovať,“ pokračoval tridsaťsedemročný rodák z Magenty. Porta tak so zverenkyňou musel doháňať tréningové manko, ktoré mala Vlhová kvôli zápalu nosných dutín, takže príprava na túto sezónu bola náročnejšia ako kedykoľvek predtým.

Počas sezóny musela Petra Vlhová so svojim tímom riešiť hneď niekoľko nepríjemností, jednou z nich bola narazená holenná kosť, ďalšou bol zápal okostnice a neskôr sa ukázalo, že má Vlhová aj problémy s chrupavkou v ľavom kolene.

Imunita vrcholového športovca dostáva počas súťažného ročníka poriadne do tela, aj preto bola úloha kondičného trénera v tejto sezóne v tíme Petry Vlhovej mimoriadne dôležitá. "Pracoval som so športovcami, ktorí súťažia na podobnej úrovni ako Petra. Po zraneniach či problémoch nemali prístup alebo víťaznú mentalitu ako ona. Myslím, že je to spôsobené niečím v jej duši. Je naozaj impozantné, ako chce zakaždým vyhrať. A to nielen na lyžiach. Keď sme počas voľna skúšali nové športy alebo hrali rôzne hry, bolo pôsobivé, ako nikdy nechcela prehrať. Hrali sme napríklad stolný futbal. Zakaždým, keď nevyhrala, nasrdila sa – v pozitívnom zmysle slova. To isté platilo pri stolnom tenise. Ak prehrala, zapamätala si to a ďalší raz už bola lepšia," dodal Porta na margo Vlhovej úspechu zo St. Moritzu, v ktorom dokázala triumfovať aj napriek tomu, že viac ako týždeň pred pretekmi vôbec nelyžovala. 


Tagy: Petra Vlhová FIS Marco Porta

Zdroj:
športky
Foto:
SITA/AP/Alessandro Trovati

DISKUSIA