Elitná americká šampiónka na úrade práce medzi nezamestnanými? Len percento z nás má drobný príjem

Gwen BerryováGwen Berryová Zdroj: SITA/AP - David J. Phillip

HOUSTON - Elitná americká kladivárka Gwen Berryová zvažuje, že sa prihlási medzi nezamestnaných. Kvôli rušeniu pretekov a odloženiu olympijských hier totiž prichádza o väčšinu príjmov.

Tridsaťročná víťazka vlaňajších Panamerických hier si navyše nie je istá, či vydrží s vidinou olympijských hier pokračovať ďalší rok. Znamená to pre ňu totiž nielen prekonať aktuálnu krízovú situáciu, ale aj ďalšie odlúčenie od pätnásťročného syna.

Berryová na rozdiel napríklad od ďalších atletických reprezentantov nemá stály príjem, je závislá na štartovnom a prémiách. "Ľudia si ako olympionika predstavujú niekoho, kto má veľa peňazí, ako sú profesionálni baseballisti alebo basketbalisti. Ale toto rozhodne nie je ten prípad. Len percento z nás, a možno ani to nie, má drobný príjem. Zvyšok z nás nie," vyhlásila tretia žena vlaňajších svetových tabuliek v rozhovore pre CNN.

Po víťazstve na vlaňajších Panamerických hrách zdvihla na stupňoch víťazov ruku ako pripomienku údajnej sociálnej nespravodlivosti v Spojených štátoch amerických. Kvôli tomuto politickému gestu dostala podmienečný trest od národného olympijského výboru a prišla o niektorých sponzorov. Posunutie OH v Tokiu na budúci rok jej situáciu ešte zhoršilo.

Pred olympijskými hrami v Riu rok pracovala v predajni športových potrieb, ale v Houstone, kde posledné dva roky žije a trénuje, toľko možností k obdobnému zamestnaniu nemá. Preto sa možno prihlási na pracovný úrad. "Našťastie mám nejaké úspory, ale úprimne som premýšľala, že sa zaradím medzi nezamestnaných, pretože de facto nezamestnaná som," premýšľala.

Pri tréningu cíti, ako jej telo starne. A nielen kvôli tomu si nie je istá, či súčasné problémy nebudú znamenať koniec jej sna o úspechu na OH v Tokiu. Jej pätnásťročný syn Derrick, ktorého mala ako stredoškoláčka, totiž vyrastá so svojím otcom v St. Louis. Od odchodu na univerzitu v roku 2007 ho Berryová len navštevuje. A nevie, či si chce nechať uniknúť ďalší kus jeho dospievania.

"Som od neho veľmi dlho. Vždy som musela trénovať mimo St. Louis a dostala som sa len párkrát do roka domov, aby som ho mohla navštíviť. Za chvíľu pôjde na univerzitu a ja toho chcem byť súčasťou. Oveľa viac, ako som teraz," zverila sa. Svoju budúcnosť pre olympijskú sezónu 2021 sa preto chystá prebrať s rodinou.

Viac o téme: Gwen Berryová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - David J. Phillip
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články