Nurmagomedov zápasiť nebude, Ferguson pozná náhradníka: UFC 249 sa uskutoční niekde na planéte Zem!

Tony Ferguson a Donald Cerrone (vľavo)Tony Ferguson a Donald Cerrone (vľavo) Zdroj: SITA/AP/Kamil Krzaczynski

LAS VEGAS - Američania Tony Ferguson a Justin Gaethje budú 18. apríla v hlavnom zápase galavečera miešaných bojových umení UFC 249 bojovať o titul dočasného šampióna ľahkej váhy. Gaethje necelé dva týždne pred podujatím nahradil držiteľa opasku Chabiba Nurmagomedova, ktorý sa počas pandémie koronavírusu nemohol dostať z domovského Ruska.

Galavečer sa mal pôvodne uskutočniť v Barclays Center v Brooklyne, newyorské dejisko však padlo po prepuknutí nákazy v USA. Najprestížnejšia organizácia MMA musela odložiť akcie v Londýne, Columbuse i Portlande, no jej prezident Dana White bol neoblomný v tom, že UFC 249 sa bude konať, hoci za zatvorenými dverami a na náhradnom mieste. V pondelok informoval, že potrebuje ešte "deň alebo dva" na zabezpečenie súkromného ostrova. "Súboj je podpísaný a na sto percent sa uskutoční niekde na planéte Zem!!! Máme súkromný ostrov, budujeme infraštruktúru, aby tam mohli prísť aj zahraniční bojovníci. Máme vlastné lietadlá, ktoré ich tam dopravia," povedal White, podľa ktorého bude UFC kontrolovať zdravotný stav účastníkov. Priamy prenos sa bude v USA predávať prostredníctvom pay-per-view za 65 dolárov.

White dodal, že na súkromnom ostrove chce usporiadať aj ďalšie podujatia v nastávajúcich dvoch mesiacoch. Jeho organizácia zostáva poslednou baštou po tom, ako pre pandémiu pozastavili činnosť všetky hlavné profesionálne súťaže naprieč športmi i kontinentmi. Vyslúžil si za to kritiku od Asociácie ringových lekárov, ktorá na UFC 249 nepošle svojich zástupcov. "Akékoľvek podujatie bojových športov počas pandémie dostáva športovcov, arbitrov i všetkých zúčastnených do zbytočného rizika nákazy a prenosu ochorenia COVID-19. Navyše, bojovníci často po zápase potrebujú lekársku starostlivosť a neželáme si ďalšiu záťaž už teraz preťaženého zdravotníckeho systému," priniesol stanovisko asociácie portál ESPN.

UFC musí nájsť lekárov, ktorí budú ochotní pricestovať napriek odporúčaniam asociácie. Takisto si musí zohnať vlastných bodujúcich rozhodcov a arbitrov v oktagone a organizácia bude sama sebe kontrolnou komisiou, keďže štátne komisie by jej momentálne nedovolili konanie galavečera.

Väčšina bojovníkov je odhodlaná predstaviť sa aj napriek koronavírusovej hrozbe. Zvyčajne totiž dostávajú zaplatené až po súbojoch, hoci druhá najprestížnejšia americká organizácia Bellator ich finančne podporila po zrušení duelov. Ferguson (bilancia 25-3) ťahá dvanásťzápasovú víťaznú sériu a už po piaty raz v kariére mu nepriaznivé okolnosti zmarili stretnutie s Nurmagomedovom. Ten napriek absencii nepríde o titul šampióna ľahkej váhy. Ferguson aj Gaethje (20-2) majú reputáciu jedných z najakčnejších bojovníkov MMA. Okrem ich konfrontácie si v odvete zmerajú sily bývalé šampiónky slamovej váhy Rose Namajunasová z USA a Brazílčanka Jessica Andradeová. V ťažkej váhe nastúpi kamerunsko-francúzsky reprezentant Francis Ngannou proti Jairovi Rozenstruikovi zo Surinamu. Organizátori presunuli tento duel z Columbusu. Celkovo sa na UFC 249 odohrá tucet súbojov.

Viac o téme: Tony Ferguson UFC Justin Gaethje Jessica Andradeová Rose Namajunasová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Kamil Krzaczynski
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články