Blatter opäť rozdúchal vášne: Do hlasovania o MS 2022 zasiahla vyššia politická moc!

Sepp BlatterSepp Blatter Zdroj: SITA

LAUSANNE - Bývalý prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter je naďalej presvedčený o tom, že pridelenie majstrovstiev sveta v roku 2022 Kataru majú na svedomí vysokí politickí predstavitelia.

Osemdesiatštyriročný bývalý funkcionár tak opakovane odmietol obvinenie americkej justície, podľa ktorej boli členovia Výkonného výboru FIFA pri voľbe dejiska MS 2022 podplatení. "Členovia Výkonného výboru dospeli pred hlasovaním k džentlmenskej dohode. Majstrovstvá sveta 2018 budú v Rusku, o štyri roky neskôr sa budú konať v USA," citovala agentúra AFP Blattera, ktorý v júni 2015 v dôsledku korupčného škandálu v organizácii rezignoval na svoju funkciu.

Právo zorganizovať šampionát však napokon získal Katar, ktorý uspel pomerom hlasov 14:8. "Všetko bolo v poriadku, až kým do toho nezasiahla vyššia politická moc. Vtedajší francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa v novembri 2010 stretol s katarským korunným princom. Nasledoval obed v Elyzejskom paláci v Paríži s Michelom Platinim, na ktorom mu povedal, že by sa MS mali uskutočniť v Katare. Platini potom spolu s ďalšími tromi európskymi členmi exekutívy FIFA zmenili názor a podporili svojimi hlasmi Katar," poznamenal Blatter.

Logo FIFA Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Michael Probst

Francúzska polícia vlani v júni zatkla bývalého prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho v rámci vyšetrovania korupcie pri udeľovaní práva organizovať majstrovstvá sveta v Rusku 2018 a v Katare 2022. Kapitán majstrov Európy z roku 1984 a bronzový medailista z MS 1986 Platini bol od januára 2007 do decembra 2015 šéfom futbalu na "starom kontinente". Po viac ako ôsmich rokoch vo funkcii ho Etická komisia Medzináodnej futbalovej federácie (FIFA) odvolala a Francúz dostal trest na osem rokov mimo futbalu. Tento dištanc mu neskôr skrátili na štyri roky a v októbri 2019 mu vypršal, takže opäť môže pôsobiť vo futbalovej sfére. Dôvodom pre uvedený trest bola platba vtedajšieho šéfa FIFA Josepha Blattera z roku 2011 vo výške dvoch miliónov švajčiarskych frankov na Platiniho bankové konto.

Americkí vyšetrovatelia tvrdia, že prideľovanie práv na usporiadanie MS 2018 a 2022 sprevádzala korupcia v najvyššich kruhoch FIFA. Rusko i Katar ale v reakcii na ich pondelňajšiu správu dôrazne odmietli, že by si pred voľbou kupovali funkcionárov exekutívy. "Dôrazne odmietame obvinenia obsiahnuté v súdnych dokumentoch," reagovali v utorok predstavitelia Kataru, dejiska MS 2022. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na margo vyšetrovania pre agentúru AFP uviedol: "Rusko získalo právo usporiadať majstrovstvá sveta úplne legálne."

Viac o téme: FIFA Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Christophe Ena
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články