Jasný dôkaz negatívneho dopadu pandémie: Na nižšie úrovne tenisu sa zamerali korupčníci!

Tenis (Ilustračné foto)
Tenis (Ilustračné foto)

LONDÝN - Počas prvého štvrťroka tohto roka zaznamenala Jednotka pre bezúhonnosť tenisu (TIU) zvýšený počet podozrivých stávok na tenisové zápasy. Podľa TIU to bolo spôsobené väčším záujmom osôb, ktoré sa snažili ovplyvniť výsledky na turnajoch nižších kategórií, keď sa športový svet začal zastavovať kvôli koronavírovej pandémii.

TIU dostala od stávkových spoločností od začiatku roka do 22. marca 38 upozornení na podozrivé stávky, pričom vlani to bolo v rovnakom období 21 upozornení. "Nárast naznačuje, že sa na nižšie úrovne profesionálneho tenisu zamerali korupčníci, keď sa začalo blížiť prerušenie súťaží kvôli koronavírovej pandémii," uviedla TIU. Po 16 upozornení dostala z nižšej mužskej a ženskej tour pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) a zvyšných šesť z challengerov mužskej ATP.

Aj keď upozornenia na podozrivé stávky nie sú dôkazom korupcie, TIU sa nimi zaoberá, a ak to uzná za vhodné, vykoná úplné vyšetrovanie.

Tenisová sezóna sa zastavila na začiatku marca a je prerušená minimálne do polovice júla. Zatiaľ čo u elitných hráčov sa predpokladá, že pre nich pauza nebude mať výraznejšie finančné dôsledky, profesionálom z nižších poschodí rebríčka môže výpadok prize money spôsobiť vážne existenčné ťažkosti.

Preto už koncom marca gruzínska tenistka Sofia Šapatovová, ktorej patrí vo svetovom poradí 375. miesto, spísala petíciu, v ktorej vyzvala ITF či WTA k pomoci hráčkam, ako je ona. Tiež tréner Sereny Williamsovej Patrik Mouratoglou sa vyslovil za to, aby lídri svetového tenisu našli spôsob, ako profesionálom postihnutým prerušením sezóny pomôcť.


Tagy: TIU

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA