Hviezdy anglickej Premier League založili fond pomoci: Ide o našu dobrovoľnú iniciatívu

Harry Kane
Harry Kane

LONDÝN - Futbalisti z klubov anglickej Premier League sa rozhodli založiť separátny fond, prostredníctvom ktorého chcú počas pandémie koronavírusu finančne podporiť Národnú zdravotnú službu (NHS).

"Spojili sme naše sily, aby sme pomohli tým, ktorí v prvej línii bojujú za zdravie celej spoločnosti. Ide o našu dobrovoľnú iniciatívu, ktorá sa netýka rokovaní s vedením ligy a klubmi ohľadom ich požiadavok na zníženie našich platov," uvádza sa v stanovisku hráčov. Do kampane s názvom "Hráči spolu" (#PlayersTogether) sa zapojili viaceré zvučné mená. Iniciatívu podporili napr. Jordan Henderson z FC Liverpool, Harry Hane z Tottenhamu Hotspur a útočník londýnskeho Arsenalu Pierre-Emerick Aubameyang.

Najlepšie platení hráči z Premier League sa stali terčom kritiky, keď zaujali odmietavý postoj v otázke zníženiach svojich platov počas krízy. Prezident Anglickej futbalovej asociácie (FA) Greg Clarke v tejto súvislosti apeloval, aby sa v čase pandémie koronavírusu futbalové hnutie "správalo zodpovedne a zjednotilo sa".

Vedenie Premier League je po dohode s klubmi za redukciu miezd, minulú sobotu o tom rokovalo s hráčskou asociáciou PFA i trénerskou úniou LMA. Konferenčný hovor trval podľa BBC necelú hodinu, rokovania o okresaní platov by mali pokračovať.

Vo Veľkej Británii evidovali vo štvrtok ráno celkovo 60.733 prípadov ochorenia COVID-19, po nákaze novým koronavírusom SARS-CoV-2 tam zomrelo 7097 ľudí.

Pomoc ponúkli aj hráči Southamptonu

FC Southampton je prvý klub Premier League, ktorého futbalisti sa v čase koronakrízy vzdajú časti svojich platov. Vedenie najvyššej anglickej súťaže chcelo, aby všetky kluby pristúpili na 30-percentné skrátenie miezd. S týmto návrhom však nesúhlasila Hráčska únia.

Predstavitelia Southamptonu uviedli, že hráči sa vzdajú časti svojich aprílových, májových a júnových platov. K tomuto kroku, ktorý je dôležitý pre budúcnosť klubu, pristúpia aj tréner "svätcov" Ralph Hasenhüttl a členovia jeho realizačného tímu. Informovala o tom agentúra AP.


Tagy: Premier League Jordan Henderson Pierre-Emerick Aubameyang Harry Kane Greg Clarke

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Frank Augstein

DISKUSIA