Firma Mariána Hossu je v existenčných problémoch: Obrovské straty, hrozí prepúšťanie a konkurz

Marián Hossa
Marián Hossa Zdroj: SITA/AP/Charles Rex Arbogast

BRATISLAVA - Úspešný hokejista Marián Hossa, ktorý sa už zrejme nikdy na zámorské klziská profesionálne nevráti, má jednu zo svojich investícií v Poprade. Ide o veľké mraziarne, ktoré zamestnávajú značný počet ľudí. Ani táto firma však neunikla ekonomickej facke spôsobenej koronavírusom. Každý dúfa v zlepšenie situácie, ale pripravené sú aj krízové scenáre.

Manažér mraziarní Juraj Sopko prezradil v rozhovore pre Denník N, ako na tom firma momentálne je. Hoci potraviny treba neustále a odberateľov je vždy veľa, Hossove mraziarne sa zameriavali takmer výlučne na reštaurácie a hotely, ktoré sú teraz zatvorené. Škody sú obrovské a reálne hrozí prepúšťanie. Mraziarne mali v roku 2019 obrat viac ako 36 miliónov eur. Firma tak prichádza každý deň o obrovské peniaze: "V januári a februári sme s tržbami rástli až o 30 percent. No dnes je situácia diametrálne odlišná. Existuje niekoľko možností ďalšieho vývoja. Okrem iného aj to, že zredukujeme našu divíziu horeca služieb (horeca – hotely, reštaurácie, kaviarne, pozn. red.), čo by sa dotklo až 50 z našich celkovo 180 zamestnancov, ktorých máme v popradskom výrobno-skladovacom areáli. A z veľkej časti by sa to dotklo aj našich 30 obchodných zástupcov. Museli by sme výrazne prepúšťať."

Existenčné problémy musí v týchto ťažkých časoch riešiť mnoho firiem. Každý sa snaží stlačiť výdavky na minimum. Niektoré spoločnosti to neprežijú a budú musieť svoje brány natrvalo zavrieť. To môže byť prípad mraziarní, avšak tu ide až o posledný možný plán. "Ďalšou alternatívou je neplatiť dane, odvody či časť obchodných záväzkov. Krajným riešením je poslať firmu do konkurzu. Urobíme však všetko pre to, aby sa to nestalo. Drvivá väčšina reštaurácií, ale aj všetky hotely sú teraz zavreté. A práve tento segment tvoril až 85 percent tržieb spoločnosti. V gastre chceme bezpochyby zostať. Po kríze sa obchod znova naštartuje. A to nám dodáva energiu zabojovať," dodal Sopko pre Denník N.

Viac o téme: Marián Hossa
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Charles Rex Arbogast
  • Zdroj: športky

Súvisiace články