FOTO Glóbusy jej priviezol kuriér: Kráľovná sezóny sa vyjadrila aj na adresu Shiffrinovej

Federica Brignoneová
Federica Brignoneová

RÍM - Vzhľadom na obmedzenie vychádzania v čase koronavírusovej krízy vzhliadajú milióny ľudí na celom svete viac ako inokedy návštevu kuriérov s balíčkami a výnimkou nebola ani talianska lyžiarka Federica Brignoneová. Zásielka, ktorú kráľovná minulej sezóny Svetového pohára túžobne očakávala, však nebola z e-shopu či miestneho supermarketu, ale od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Mimoriadne cenný balík Brignoneovej dorazil koncom marca a obsahoval tri krištáľové glóbusy: veľký deväťkilový za celkové víťazstvo v SP, na ktoré dosiahla ako prvá talianska zjazdárka v histórii, a dva menšie za hodnotenie obrovského slalomu a alpskej kombinácie.

Trofeje boli doručené do domu rodičov Brignoneovej, lebo ona sama býva vysoko v horách vo Valle d'Aosta, kam kuriéri zvyčajne nezachádzajú. "Takže mi brat poslal fotku s pohármi a textom: 'Hej, nie je to tvoje? Ty si si niečo také objednala?' Potom som si ich odviezla domov," povedala Brignoneová vo videorozhovore pre agentúru AP. Dezinfekcii krištáľové poháre nepodrobila. "Boli v krabici, kto vie koľko dní, takže žiadny problém," uviedla s úsmevom.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Federica Brignone (@federicabrignone),

 

Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Milána sa stala celkovou víťazkou SP po tom, čo bol kvôli šíriacej sa nákaze koronavírusu seriál 11. marca predčasne ukončený. Jej veľká rivalka Američanka Mikaela Shiffrinová sa zrovna chystala vrátiť do pohárového kolotoča po šesťtýždňovej pauze, ktorú si vzala po nečakanom úmrtí otca, ale preteky v Aare boli zrušené.

"Nebolo pekné, čo sa jej stalo. Ale my sme tiež išli 30 pretekov. Moja súperky prišli o deväť pretekov, ale ja tiež," povedala Brignoneová. "Na konci sezóny som jazdila fakt dobre a v Aare som tvrdo trénovala. Bola som rýchla. Naozaj som chcela zakončiť sezónu lepšie," dodala víťazka piatich pretekov v ročníku.

Po návrate z Aare oslávila Brignoneová životný úspech rodinnou večerou. Mladší brat Davide ju trénuje a jej matka Mária Rosa Quariová jazdila v 70. a 80. rokoch Svetový pohár, v ktorom vyhrala štyri preteky vrátane slalomu vo Vysokých Tatrách. "Všetci v rodine milujeme šport a lyžovanie. Takže teraz, keď vidím tie trofeje vo svojich a v ich rukách, je to pre nás tá ozajstná oslava," povedala.

Triumfy venovala bezprostredne po ukončení sezóny ťažko skúšanému Taliansku, ktoré je najhoršie postihnutou krajinou koronavírusom. Že dala svojej vlasti dôvod na radosť, potvrdil aj fakt, že si zdravotníci z nemocnice v Piacenze našli medzi ošetrovaním nakazených čas, aby Brignoneovej napísali list s gratuláciou.

"Bola to pre nich jediná pozitívna vec, ktorá sa v tom čase stala," povedala teraz lyžiarka, ktorej odpoveď zdravotníkom je vylepená v nemocnici. "Odvádzajú obrovské množstvo práce. Musíme im poďakovať. Všetci Taliani by mali povedať 'ďakujem' lekárom a zdravotným sestrám," povedala športová hviezda z krajiny, kde chorobe covid-19 podľahlo takmer 20-tisíc ľudí.


Tagy: Mikaela Shiffrinová Federica Brignoneová

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP/Alessandro Trovati

DISKUSIA