Je to oficiálne! Tour de France má nový termín

Plánová trasa Tour de France 2020
Plánová trasa Tour de France 2020

PARÍŽ - Prestížne cyklistické preteky Tour de France sa definitívne neuskutočnia v plánovanom termíne od soboty 27. júna do nedele 19. júla. Organizátori z Amaury Sport Organisation (ASO) v stredu oznámili, že odštartujú v novom termíne 29. augusta, dôvodom je pandémia koronavírusu.

Predstavitelia ASO o novom termíne TdF informovali na oficiálnom webe podujatia. K tomuto kroku sa vedenie "Starej dámy" odhodlalo po dlhom váhaní, Tour bola jedna z posledných vrcholných udalostí, ktorá sa mala odohrať v pôvodnom termíne. Nový termín Tour však koliduje s termínom pretekov Okolo Slovenska, ktoré sú na programe od 16. do 19. septembra. Účasť na nich po prvý raz v kariére potvrdil Peter Sagan, je však logické, že dá prednosť prestížnemu podujatiu vo Francúzsku. Sagan mal byť aj na štarte Giro d'Italia v pôvodnom termíne 9. mája, aj tieto preteky však odložili. UCI v stredu uviedla, že hneď po skončení Tour sa od 20. do 27. septembra budú konať vo Švajčiarsku majstrovstvá sveta, nasledovať bude Giro a španielska Vuelta. Presné dátumy oboch Grand Tour zatiaľ nepotvrdili a tak zatiaľ nie je jasné, či sa napokon Sagan na Gire zúčastní. "Snažili sme sa vzhľadom na udalosti umožniť cyklistom a jednotlivým tímom čo najlepšie podmienky," citovala agentúra DPA z vyhlásenia UCI.


Francúzski organizátori ešte začiatkom apríla verili, že tohtoročná Tour sa uskutoční podľa plánu, no s množiacimi sa rušeniami ďalších cyklistických podujatí smerovalo všetko aj k odloženiu najprestížnejších etapových pretekov sveta. Predstavitelia ASO si stanovili konečný termín na rozhodnutie až do 15. mája, no verdikt padol nakoniec oveľa skôr. Napomohla tomu Medzinárodná cyklistická únia (UCI), ktorá predĺžila prerušenie sezóny do pondelka 1. júna i následné zrušenie podujatí Critérium du Dauphiné a Okolo Švajčiarska. Tie slúžia pre mnoho cyklistov ako záverečné a veľmi dôležité previerky pred Tour.

Pred konečným verdiktom sa uvažovalo aj o ďalších scenároch. Jedným z nich bolo, že by sa preteky konali bez účasti divákov. Načrtla to francúzska ministerka športu Roxana Maracineanuová. Bývalý prezident UCI Brian Cookson zasa navrhol, aby sa všetky preteky Grand Tour išli v skrátenej verzii dvoch týždňov a mohli by trvať od konca júla do konca sezóny.

Už skôr odložili ďalšiu Grand Tour Giro d'Italia i viaceré prestížne jarné klasiky a v ďalšom priebehu sezóny majú byť v pláne ešte španielska Vuelta, majstrovstvá sveta a na jeseň mali preložiť viacero podujatí z prvej polovice ročníka.

Tour sa premiérovo konala v roku 1903, keď ju založili noviny L'Auto. V histórii ju zrušili len v rokoch 1915-1918 a 1940-1946 kvôli prvej a druhej Svetovej vojne.


Tagy: Tour de France

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Thibault Camus

DISKUSIA