Nurmagomedov o vernej chlpatej spoločníčke: Neuveriteľný príbeh autentického doplnku Khabiba!

Khabib NurmagomedovKhabib Nurmagomedov Zdroj: SITA/AP/John Locher

BRATISLAVA - Prakticky každý bojovník prichádza do klietky s nejakým autentickým doplnkom, ktorý ho symbolizuje. Či je to maska Terminátora v prípade Karlosa Vémolu, alebo kovbojský klobúk Donalda Cerroneho a výnimkou nie je ani dagestánsky orol Khabib Nurmagomedov (31). Ten je typický svojou chlpatou pokrývkou hlavy známou ako papacha, ktorá nie je jeho symbolom len tak pre nič za nič.

Symbolická pokrývka hlavy je vyrobená z ovčej vlny a kože a pochádza z oblasti Kaukazu a teda z domoviny Nurmagomedova. Okrem bežného nosenia v rámci tamojších krojov a folklóru sa už stala súčasťou aj vojenských uniforiem a stále neporazená hviezda MMA ju hrdo nosí ako dôkaz hrdosti na svoj avarský pôvod.

"Je to česť pre mňa reprezentovať moju kultúru a históriu. Chcem, aby ľudia poznali tak mňa, ako aj Dagestan," uviedol už v začiatkoch svojej UFC kariéry Khabib. Od debutu v roku 2012 ho chlpatá spoločníčka sprevádza na jeho ceste počas predzápasových vážení, na konferenciách aj nástupoch do klietky. Stále neporazený šampión Nurmagomedov si ju nasadzuje aj po každom vyhratom zápase v najprestížnejšej organizácii, ktorých má na konte už 12 (celkovo 28).

Conor McGregor a Khabib Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/John Locher

Nápad použiť papachu ako svoj symbol vnukol Khabibovi pred premiérou v najprestížnejšej organizácii MMA jeho vtedajší manažér Sam Kardan. Ten mu odporučil do Ameriky zobrať národný symbol, ktorý reprezentuje silu a odolnosť obyvateľov Dagestánu, ktorí sú v náročných horských podmienkach ťažko skúšaní. Netypická čiapka, ktorá okamžite upúta pozornosť divákov, tak demonštruje, že Khabib je veľkým bojovníkom zocelený tvrdým životom. 

Tú svoju papachu si Nurmagomedov zadovážil na letisku v stánku so suvenírmi a okamžite sa stala jeho neustálou spoločníčkou a znakom, podľa ktorého ho fanúšikovia okamžite spoznávajú a pri zápasoch svojho hrdinu ju dokonca aj sami nosia. Kedy ale svojho miláčika s chlpatou pokrývkou hlavy opäť uvidia v klietke, je otázne. Aktuálne sa dagestánsky orol po globálnom uzatvorení hraníc zapríčinenom pandémiou koronavírusu nachádza vo svojej domovine. Kvôli strachu z vycestovania do USA odstúpil od plánovanej obhajoby titulu proti Tonymu Fergusonovi a svoj možný návrat do klietky odhadol na september, všetko ale ukáže až ďalší vývoj situácie. 

Khabib Nurmagomedov Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP Photo/John Locher

Viac o téme: Tony Ferguson UFC Khabib Nurmagomedov
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/John Locher; VIDEO: Ruptly
  • Zdroj: športky

Súvisiace články