VIDEO Keď mladý Jágr žiaril v drese Československa: Prvý gól strelil pred 30 rokmi!

Jaromír Jágr
Jaromír Jágr

PRAHA - S 32 gólmi je hokejista Jaromír Jágr najlepším českým strelcom na majstrovstvách sveta po rozdelení federácie, svoj gólový účet ale načal ešte v ére Československa. Jágrov premiérový zásah na svetových šampionátoch nesie dátum 17. apríla 1990, kedy v Berne prekonal fínskeho brankára Jukku Tammiho a v ôsmom reprezentačnom zápase si pripísal druhý gól.

Osemnásťročný kladniansky talent, ktorý dres s levom na prsiach prvýkrát obliekol v novembri 1989, na turnaji nastupoval v útoku spolu s ďalšími mladíkmi Robertom Reichelom a Robertom Holíkom. V úvodnom dueli s USA vyšiel Jágr naprázdno, v druhej tretine nasledujúceho zápasu proti Fínsku poslal odrazený puk do odkrytej bránky a prispel k víťazstvu 4:2.

Na svojom premiérovom šampionáte sa Jágr strelecky presadil ešte dvakrát (zakaždým proti Švédsku) a zo Švajčiarska sa nakoniec vracal s bronzovou medailou. O pár mesiacov neskôr ho ako piateho v poradí draftoval Pittsburgh a talentovaný mladík sa následne vybral ústrety hviezdnej kariére v NHL.

Na majstrovstvách sveta sa neskôr predstavil ešte deväťkrát, v rokoch 2005 a 2010 sa radoval z titulu a podieľal sa aj na dvoch bronzoch. Naposledy sa MS zúčastnil v roku 2015, kedy si aj vďaka dvom zásahom vo štvrťfinále s Fínskom vylepšil so šiestimi gólmi turnajové maximum. V 43 rokoch bol vyhlásený najužitočnejším hráčom turnaja, po porážke s tímom USA v zápase o bronz sa však vytúženej medaily pred domácim publikom nedočkal.

Po šampionáte Jágr definitívne uzavrel reprezentačnú kariéru, ktorá sa zastavila na 152 dueloch a 55 góloch. Štartoval aj na piatich olympiádach na čele s víťazným Naganom. Vďaka olympijskému zlatu, dvom titulom majstra sveta aj dvom triumfom v Stanleyho pohári je jedným z členov prestížneho Triple Gold Clubu. 

Predvlani v januári ukončil druhý najproduktívnejší hráč NHL po 25 sezónach zámorské angažmán a vrátil sa do Kladna, ktorému chcel ako hrajúci majiteľ pomôcť k návratu do extraligy. Rytieri v baráži uspeli aj vďaka skvelým Jágrovým výkonom až na druhý pokus, ale po jedinej sezóne medzi elitou zostúpili. Či bude štyridsaťosemročná ikona pokračovať v kariére aj v budúcej sezóne, sa zatiaľ nevie.


Tagy: Jaromír Jágr

Zdroj:
ČTK
Foto:
profimedia.sk; Video: Youtube

DISKUSIA