Sagan to na Tour bude mať poriadne náročné: Najsilnejšie obsadenie v histórii slávnych pretekov?

Peter Sagan
Peter Sagan

MADRID - Tohtoročný odložený 107. ročník slávneho cyklistického pretekov Tour de France bude mať na štarte najsilnejšie obsadenie v histórii. Očakáva to aspoň Matt White, športový riaditeľ tímu Mitchelton-Scott, za ktorý v rokoch 2017 a 2018 jazdil aj český profesionál Roman Kreuziger.

Tour bola kvôli pandémii koronavírusu odložená o dva mesiace. Ak nenastanú komplikácie a ďalšie opatrenia v boji s chorobou covid-19, začnú slávne preteky 29. augusta. Zato ale s dlhým zoznamom hviezd, pre ktorých nový dátum predstavuje dôležitý záchytný bod v príprave.

"Až sa priblíži Tour, každý pretekár bude mať za sebou mesiac dva na ceste. A ja si myslím, že nás čaká v sezóne naozaj poriadny konkurenčný boj. Domnievam sa, že pelotón pre Tour de France bude ten najsilnejší, aký tu kedy bol, pretože nebude asi veľa lídrov, ktorí budú vyhlasovať, že čakajú na novembrovú Vueltu," uviedol White zo svojho domova v Španielsku pre server cyclingnews.com.

"Tímy nasadia na Tour tie najlepšie možné zostavy, ktoré budú mať k dispozícii, a potom ich budeme môcť vidieť s niektorými obmenami v akcii znova na Gire. Odhadujem, že veľa jazdcov zvolí hlavne možnosť ísť Tour a Giro, na Vuelte potom budeme môcť vidieť úplne odlišného víťaza. Môžem sa mýliť, ale niektorí pretekári dosť možno už nebudú chcieť ísť preteky Grand Tour v novembri. Sám som na to zvedavý, ako to bude vyzerať," podotkol White.

"Starú dámu" očakáva štyridsaťšesťročný Austrálčan s optimizmom aj napriek niektorým hlasom, ktoré spochybňujú jej reálne usporiadanie s ohľadom na pretrvávajúci boj s pandémiou. "Bude to úľava, akonáhle sa do toho zase naplno dáme. Je dôležité rozmýšľať pozitívne. A tiež je skvelé, že tu máme niečo, k čomu môžeme veci plánovať," pochvaľoval si White, hoci sám zostáva opatrný a nechce predbiehať udalosti.

"Ide o niečo, čo nemáme vo svojich rukách. Môžeme sa snažiť udržať kontrolu nad vírusom tým, že zostávame doma, ale ak nebudú čísla (nakazených) klesať, bude to ťažké, aby všetko išlo tak, ako je naplánované. Aj tak je ale pre jazdcov skvelé, že pri svojej príprave vidia aspoň nejaké svetlo na konci tunela, pretože väčšina nášho doterajšieho plánovania vyletela oknom," vyhlásil White.

Určitou komplikáciou je tiež fakt, že jazdci z rôznych krajín podliehajú rozličným opatreniam. "Asi tak osemdesiatpäť percent z môjho tímu je už šesť týždňov zatvorených doma a máme asi len päť šesť jazdcov, čo môžu trénovať vonku na ceste. Dúfajme, že už niekedy počas najbližších pár týždňov budú môcť vyjsť aj tí ostatní," prial si White.


Tagy: Matt White Mitchelton-Scott

Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia

DISKUSIA