Keď slávny Spartak doma šokovala dedina z východu: Sen o Pohári UEFA jej zničila až Artmedia

Druholigový tím ST Ličartovce postúpil do finále Slovenského pohára vo futbale
Druholigový tím ST Ličartovce postúpil do finále Slovenského pohára vo futbale

TRNAVA - Dnes uplynie 16 rokov od jedného z najväčších prekvapení v dejinách Slovenského pohára. Písal sa 20. apríl 2004 a práve prebiehalo jeho semifinále. Favoritom o postup nielen do finále, ale aj na zisk miestenky v Pohári UEFA 2004/2005 bol FC Spartak Trnava.

Spomínate si však na to, kto Trnavu vyradil? Vtedy druholigový klub FC Steel Trans Ličartovce. Dedinka v údolí rieky Torysy leží približne v strede medzi Košicami a Prešovom. Počet obyvateľov bol ku koncu minulého roku 991 a svoje najlepšie futbalové roky má už za sebou. Ešte v roku 1992 pôsobili Ličartovce v III. triede okresu Prešov, no už o štyri roky neskôr premiérovo postúpili do druhej ligy. V tej pôsobili až do roku 2005, pričom v sezónach 2002/03, 2003/04 a 2004/05 obsadili druhé miesto.

Nečakaný postup do finále pohára

Do najvyššej súťaže sa im síce postúpiť nepodarilo, ale v Slovenskom pohári si zahrali aj vo finále. Východniari v sezóne 2003/04 najskôr v 1. kole porazili doma Ružomberok 2:0, v 2. kole remizovali s Interom Bratislava 1:1 a postúpili 4:1 na pokutové kopy. Zvládli aj štvrťfinále, v ktorom vyradili treťoligový klub ŠK Aqua Turčianske Teplice po výsledkoch 4:2 doma a prehre 0:1 vonku.

Na Ličartovce v semifinále čakal Spartak Trnava, ktorý si po prvom zápase z východu odvážal remízu 1:1. V odvete bol favoritom známejší klub a čakal sa jeho postup. V 68. minúte však 1812 divákov šokoval Jozef Majoroš ml. z priameho kopu z 20 m presnou strelou do šibenice. Bol to jediný gól zápasu a FC Steel Trans oslavoval historický postup do finále. Po konečnom hvizde ich z ihriska dokonca vyprevádzal aj potlesk trnavských divákov. 


Deň, ktorý by najradšej Trnava navždy vymazala z kalendára: Nevídaná potupa Malého Ríma!


Len pre zaujímavosť, 20. apríl je pre Trnavu akoby zakliaty. Ešte v roku 1990 sa na jej úkor taktiež zrodilo obrovské prekvapenie a to v podobe prehry 10:1 na ihrisku Sparty Praha. Malý Rím v tej sezóne dokonca po 26 rokoch zostúpil z najvyššej súťaže.

Postup, ktorý si zaslúžili

Tréner hostí Jaroslav Rybár vedel, že výsledok z prvého zápasu je priaznivejší pre Spartak. Jeho tím napriek tomu zaskočil favorita. „Taktika bola dnes napokon druhoradá, dôležitejšie bolo srdce. Myslím si, že postup sme si za náš predvedený výkon plne zaslúžili.“ Výsledok bol poriadnym prekvapením pre celé Slovensko.

„V prvom rade chcem zablahoželať súperovi k zaslúženému postupu. Ličartovce nás vyškolili vo všetkých smeroch. Nechcem sa vyhovárať na zranených alebo chorých hráčov. V tomto zápase všetci, čo boli prítomní, videli, kto bol jednoznačne lepší. My sa musíme zamyslieť nad niektorými hráčmi. Chcel by som sa touto cestou ospravedlniť najmä fanúšikom, ktorí nám verili a povzbudzovali nás až do konca," zhodnotil zápas asistent trénera Trnavy Vladimír Ekhardt.

V takomto zložení vtedy nastúpili obe mužstvá:

Trnava: M. Čech st. – Marcel Gašparík (75. Sečanský), Hrabal, Fall, Filip – P. Staňo – P. Hodúr, Ujlaky, P. Ďuriš, Husár (22. Masaryk) – Kožuch (40. Michal Gašparík)

Ličartovce: Vojtaško – Krakovský, Bašista, Šinglár, Kaminský – T. Šimko, Andraščík, Lesniak, Martaus (77. Bicák) – J. Majoroš ml. (90. M. Adam) – Pagor (71. R. Tomko)

Slovenský pohár napokon získali hráči Artmedie Petržalka, ktorí triumfovali 2:0. Pre Ličartovce však ide o najväčší úspech klubu. Podrobnejší prehľad o ich raketovej ceste až do druhej ligy a rýchlemu etapblovaniu na futbalovej mape Slovenska, ako aj o fúzii s 1. FC Košice a transformácii na MFK Košice sa dočítate v ďalšom článku.


Tagy: FC Spartak Trnava Slovenský pohár Artmedia Petržalka FC Steel Trans Ličartovce

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
športky
Foto:
TASR - Henrich Mišovič

DISKUSIA