Prepísali históriu a Rusi sa triasli do poslednej chvíle: Čoskoro bol koniec - definitívny!

Martin Ševc, Ondřej Němec a Niko Kapanen oslavujú gólMartin Ševc, Ondřej Němec a Niko Kapanen oslavujú gól Zdroj: TASR - Martin Baumann

PRAHA - Počas svojej krátkej existencie sa klub s názvom HC Lev Praha ocitol na dosah zisku ceneného Gagarinovho poháru za triumf v Kontinentálnej hokejovej lige. Sľubne rozohranú finálovú sériu s favorizovaným Magnitogorskom, ktorá začala 18. apríla 2014, ale k celkovému víťazstvu nedotiahol a krátko potom kvôli nedostatku financií skončil.

Vo svojej druhej sezóne skončil Lev v konferencii tretí. V play off si postupne poradil so Záhrebom, Doneckom i Jaroslavľou a ako prvý neruský tím postúpil do finále súťaže. V priebehu ročníka bol hlavným trénerom menovaný Fin Kari Jalonen, doterajší kouč Václav Sýkora sa presunul na pozíciu asistenta.

Úvodnému finálovému duelu v Magnitogorsku predchádzalo predstavenie hosťujúceho tímu, ktoré bolo podfarbené piesňou Ivana Mládka Jožin z bažin, zatiaľ čo na kocke nad ľadom bežali zábery českej metropoly, Karla Gotta a ľudí v reštauračných zariadeniach. Po českej hymne prívetivosť domácich fanúšikov skončila a vypredané hľadisko hnalo do boja svoju "Magnitku".

O titule rozhodol až siedmy zápas

To nakoniec nebolo nič platné, pretože po góloch Ševca, Vránu a Azeveda sa z výhry 3:0 radovali hostia. Vyrovnanú sériu nakoniec musel rozhodnúť až siedmy zápas, v ktorom Metallurg aj vďaka gólu Jana Kovářa zvíťazil 7:4 a po troch triumfoch v ruskej lige mohol sláviť premiérový titul v KHL.

Hráč Donbassu Doneck Teemu Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Kým spočiatku vsádzal klub hlavne na českých a slovenských reprezentantov, postupom času sa jeho káder stal viac kozmopolitným. Popri Ondřejovi Němcovi, Martinovi Ševcovi, Jakubovi Nakládalovi, Jiřím Novotnom, ​​Jiřím Sekáčom, Petrovi Vránovi, Michaovi Birnerovi či Michalov Řepíkovi patrili k oporám Fíni Petri Vehanen, Mikko Mäenpää a Niko Kapanen, Švédi Martin Thörnberg a Patrik Zackrisson či Kanaďania Justin Azevedo a Nathan Oystrick.

Koniec sponzorov znemožnil pokračovanie

Vďaka skvelým výkonom v play off vzbudil Lev veľký záujem medzi fanúšikmi, takže dôležité zápasy presunul z domovskej Tipsport Arény do väčšej O2 arény. Tú počas finálovej série trikrát vypredal a s viac ako 17-tisíc divákmi prekonal rekord návštevnosti na jednom zápase KHL.

Len pár mesiacov po úspešnej sezóne sa klub s ročným rozpočtom okolo 27 miliónov eur dostal do problémov, pretože veľkí sponzori ako Gazprom či Škoda odmietli pokračovať v podpore Leva. Tréner Jalonen odišiel k fínskej reprezentácii, tím opustilo aj niekoľko opôr na čele s kapitánom Novotným. Začiatkom júla vedenie Leva oficiálne potvrdilo, že v budúcej sezóne nebude štartovať v KHL. To bola labutia pieseň klubu vlastneného Športovým holdingom Praha.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: HC Lev Praha
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann, VIDEO: Youtube
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články