Deň, ktorý by najradšej Trnava navždy vymazala z kalendára: Nevídaná potupa Malého Ríma!

Na snímke archívne zábery štadión Antona Malatinského v Trnave z roku 2009Na snímke archívne zábery štadión Antona Malatinského v Trnave z roku 2009 Zdroj: TASR - Martin Baumann

TRNAVA - Kým v hokeji sa fanúšikovia vytúženej "desiatky" v súperovej sieti čas od času dočkajú, vo futbale sa to stáva len výnimočne. V českej najvyššej súťaži sa taký výsledok naposledy zrodil ešte pred rozdelením Československa, kedy Sparta Praha 20. apríla 1990 rozdrvila na Letnej odovzdanú Trnavu 10:1.

Kanonádu pred necelými štyrmi tisíckami divákov odštartoval už v siedmej minúte kanonier Tomáš Skuhravý. Po ňom sa ešte do konca prvého polčasu trafili dvakrát Roman Kukleta, Ivan Hašek, Michal Bílek a premiérovo v lige i Jiří Novotný.

Po zmene strán sa medzi strelcov druhýkrát zapísali Bílek, ktorý panenkovskou penaltou prekonal nešťastného brankára Spartaka Pavla Gabrišku, Hašek a Skuhravý. Posledne menovaný zavŕšil dve minúty pred koncom hetrik, čestný úspech hostí zaznamenal až za stavu 0:9 synovec niekdajšieho slávneho trnavského trénera Antona Malatinského Milan.

Zostup po 26 rokoch

Sparťania si štyri kolá pred koncom po najvyššom víťazstve v sezóne upevnili prvú priečku, ktorú už udržali. Zverenci trénera Jozefa Jarabinského nakoniec ovládli tabuľku s päťbodovým náskokom pred Baníkom Ostrava a získali štvrtý titul v rade. Naopak, Trnava sa zo zostupujúcich priečok už nedostala a päťnásobný majster po 26 rokoch zostúpil.

Na snímke archívne zábery Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Martin Baumann

O niekoľko týždňov neskôr zažiaril Skuhravý na majstrovstvách sveta v Taliansku, kde sa stal s piatimi gólmi druhým najlepším strelcom šampionátu a vyslúžil si lukratívny prestup do FC Janov. Spolu s ním sa na postupe do štvrťfinále podieľali aj ďalší hráči Sparty Hašek, Bílek, Jan Stejskal, Július Bielik a Václav Němeček.

Zakliaty 20. apríl

V sezóne 1995/96 Spartu takmer napodobnila Slavia, ktorej nádielka Uherskému Hradišti sa nakoniec zastavila na skóre 9:1. 8-gólovým rozdielom zvíťazil aj Jablonec nad Českými Budějovicami v roku 1998 a vlani Mladá Boleslav v Tepliciach. Oba zápasy skončili 8:0, väčším rozdielom nikto v histórii samostatnej českej ligy nevyhral.

Na snímke archívne zábery Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Absolútnym rekordom najvyššej súťaže je výsledok 15:1, ktorý v 40. rokoch minulého storočia dosiahol Zlín proti Rakovníku a Slavia proti Českým Budějoviciam. Dátum 20. apríl je však pre Spartak Trnava naozaj zvláštny, najmä pokiaľ ide o negatívne výsledky. Už zajtra ráno si môžete prečítať o ďalšom prekvapení, ktoré sa v roku 2004 udialo na úkor tohto klubu.

Viac o téme: FC Spartak Trnava AC Sparta Praha
  • Zdroj: ČTK, športky