Nádejná slovenská olympionička využije odklad na doliečenie: Muži hľadajú motiváciu ťažko

Na snímke športová gymnastka Barbora Mokošová
Na snímke športová gymnastka Barbora Mokošová

BRATISLAVA - Športovú gymnastku Barboru Mokošovú odklad olympijských hier o rok neznervóznil. Účasť v Tokiu si zabezpečila minulý rok v októbri na majstrovstvách sveta v Stuttgarte. Získaný čas využije na úplné zotavenie zo zdravotných problémov. Mužská reprezentácia je v zložitejšej pozícii, pre pandémiu koronavírusu prišla o vrchol sezóny, majstrovstvá Európy v Baku.

Od 30. apríla sa mali v Paríži konať majstrovstvá Európy v športovej gymnastike žien, Barbora Mokošová sa na ne bez prílišného súťažného tlaku tešila ako istá účastníčka tokijských hier. "Ak by bola olympiáda tento rok, nejako by sme to zvládli a pripravili sa na ňu, no stále ešte nie som úplne zdravotne v poriadku," povedala v rozhovore Mokošová. "Odklad olympiády o rok mi dal príležitosť veľa vecí napraviť a vylepšiť. Budem môcť kvalitne trénovať, dať sa zdravotne do poriadku a napokon podať v Tokiu čo najlepší výsledok," dodala.

Najlepšia slovenská športová gymnastka sa aktuálne snaží udržiavať vo forme tak ako ostatní športovci v improvizovaných domácich podmienkach: "Hľadať motiváciu je momentálne veľmi náročné, športoviská sú zavreté, nemôžeme mať plnohodnotný tréning. Snažíme sa využiť túto situáciu na odstránenie nedostatkov, veľa posilňujeme. Keď sa otvoria telocvične, chceme byť pripravení po kondičnej stránke a ihneď sa pustiť do práce."

Na pohode slovenskej gymnastke nepridáva v tejto chvíli ani fakt, že sa v kalendári neobjavujú žiadne preteky, nič na čo by mohla sústrediť svoju pozornosť. "Situácia je pre všetkých rovnaká. Nikto nevie, ako budú prebiehať ďalšie súťaže a kvalifikácie. Pre mnohých je to teraz veľmi náročné, neviem si predstaviť, že by som bola v takejto situácii. Som rada, že ja už tú miestenku mám. Ak by sa teraz čokoľvek stalo, mne ju už nikto nikdy nezoberie," zdôraznila Mokošová.

V oveľa väčšej neistote sa aktuálne nachádza reprezentácia mužov. Žiaden z jej členov, vrátane momentálne najlepšieho Slováka Slavomíra Michňáka, miestenku do Tokia nevybojoval a v sezóne sa družstvo sústredilo skôr na iné ciele. "Mali sme niekoľko tréningových plánov, vrcholom našej prípravy mali byť majstrovstvá Európy v Baku. Tie sa zrušili. Chlapci trénujú doma a v prírode. Denne sa stretávame cez rôzne aplikácie. Zachraňujeme situáciu ako sa len dá. Snažíme sa aby forma klesala čo najpomalšie. Stúpať nemôže," povzdychol si šéftréner mužskej zložky Martin Zvalo.

Tréner tiež poukázal na to, že návrat do súťažného diania bude pre gymnastov zložitejší ako u iných odvetví: "Gymnastika je špecifický šport, je o skĺbení presnosti v rýchlosti. Nám nestačí chodiť plávať, či behať. Fyzickú kondíciu dokážeme udržať aspoň tak ako iné športy, no strácame cit k náradiu. To, čo postihlo nielen slovenskú gymnastiku, je veľký krok späť. Skoro celý svet prestal cvičiť."

Majstrovstvá Európy v športovej gymnastike sa konajú každý rok, no nemajú vždy rovnaký formát. V párnych rokoch sa konajú mužské a ženské šampionáty oddelene a vo všetkých disciplínach. V nepárnych rokoch súťažia muži a ženy na jednom mieste, no iba v individuálnych súťažiach. Budúci rok sa majú konať majstrovstvá sveta v Kodani a ME v Bazileji, no v tejto chvíli nevedno, akú budú mať podobu. Niekde v kalendári sa bude musieť ešte vyčleniť priestor aj na dokončenie bojov o olympijské miestenky.

Nejasná podoba najbližšej športovej budúcnosti gymnastom nepridáva na pohode, taktiež ani otázka zabezpečenia budúcej prípravy. "Všetko so všetkým súvisí. Ťažko sa v týchto dňoch hľadá motivácia nielen na cvičenie, ale aj na financovanie inštitúcií, ktoré športovanie zabezpečujú. Slavomír Michňák je zamestnancom Dukly Banská Bystrica, Barbora Mokošová je v Národnom športovom centre. Rozpočet týchto organizácií sa bude určite upravovať, tak ako aj Slovenskej gymnastickej federácie. Ťažko sa s tým stotožňuje, ale je to logické. V štáte sú teraz úplne iné priority ako šport. Hádam môžem povedať za všetkých, nech sa už to skončí čo najskôr a nech je obetí čo najmenej," zdôraznil šéftréner Zvalo.


Tagy: Tokio Gymnastika Barbora Mokošová

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Jaroslav Novák

DISKUSIA