Uznávaný expert odhalil pravdu za Saganovým vylúčením z Tour: Prsty v tom mali aj iné tímy!

Peter Sagan
Peter Sagan

BRATISLAVA - Každý fanúšik Petra Sagana si na tento deň dobre pamätá. Maximálne vypätý záverečný špurt, v ktorom došlo údajne ku kolízii medzi Saganom a Cavendishom. Druhý menovaný spadol a vo veľkom vinil slovenského cyklistického rýchlika. Najskôr to vyzeralo iba na bodovú penalizáciu, následne však prišla tvrdá rana v podobe vylúčenia z Tour de France. Celá situácia sa udiala ešte v roku 2017 v štvrtej etape, konkrétne v mestečku Vittel.

Vylúčiť z Tour tak významnú osobnosť, akou Sagan dozaista je, muselo byť ťažké rozhodnutie. Zdá sa, že cyklistická jury z UCI bola pod obrovským tlakom. Niekomu skrátka vyhovovalo, že kráľ zeleného dresu skončí a dvere sa otvoria iným. V rozhovore pre Pravda.sk to prezradil francúzsky novinár Jean-Luc Gatellier, ktorý už 25 rokov píše reportáže z TdF a v cyklistike sa vyzná ako málokto: "Sagan sa v špurte vo Vitteli nedopustil žiadnej závažnej chyby. Rozhodcovia pôvodne tvrdili, že porušil sériu pravidiel, no ja si to nemyslím. Konali zbytočne rýchlo. Napokon, o pár mesiacov museli svoje rozhodnutie revidovať. Predpokladám, že prsty v tom mali aj tímy, ktoré bojovali s Borou o zelený dres. Na jury vytvorili tlak, aby Sagana poslala predčasne domov."

Obrať Sagana o zelený dres je za normálnych okolností nemožné. Ak na Tour štartuje a dokončí ju, tak ho má skrátka vo vrecku. Dominancia jedného muža nikdy nie je dobrá, vytráca sa napätie a súťaživosť. Aspoň tak to funguje v športe v drvivej väčšine prípadov. Sagan je však výnimka. Ľudia ho zbožňujú, je ich miláčik. Ak sa darí takémuto pretekárovi, nemusí to byť problém. "Jedným zo základných princípov športu je súťaživosť medzi atlétmi, obzvlášť veľkými rivalmi. Pripúšťam, že z tohto pohľadu nie je Saganova dominancia najšťastnejšia. Avšak je tu jedno veľké ale… Sagan je medzi ľuďmi neskutočne populárny, na Tour ho doslova žerú. Môžu mať teda organizátori problém, keď deň čo deň majú na pódiu fanúšikovského miláčika? Sagan na žltý dres nikdy neašpiroval, avšak ciele, ktoré si dáva, spravidla splní. Fanúšikovia ho zbožňujú, som na sto percent presvedčený, že už navždy zostane súčasťou najslávnejších cyklistických pretekov na svete. Na legendy sa nezabúda," povedal Gatellier.

Tohtoročná Tour bude určite iná. Ovplyvnil ju koronavírus, ktorý postihol celý svet. Zmena termínu, obmedzenie trénovania, uzatvorené hranice - to všetko sa jej priamo týka a výrazne ju zmení. Uvidíme teda inú TdF? "Pravdepodobne áno. Nielen kvôli nezvyčajnému termínu. Cyklisti z Talianska, Španielska a Francúzska, ale aj Peter Sagan, ktorý žije v Monaku, nemôžu kvôli pandémii trénovať na cestách. Ale napríklad Nemci, Belgičania, či Švajčiari, áno. V poriadku, do začiatku pretekov stále zostávajú štyri mesiace, času na prípravu je stále dosť. Čo sa však určite zmení, je prístup k pretekom. Nikto nebude vedieť, ako sú na tom jeho súperi, dokonca aj automatické návyky medzi cyklistami v jednom tíme, tento rok nebudú dokonale fungovať. Favoriti na celkový triumf budú fyzicky svieži, môže im však chýbať mentálna pohoda, ktorá sa dá získať iba na pretekoch," prezradil uznávaný expert.


Tagy: Peter Sagan Jean-Luc Gatellier

Zdroj:
športky
Foto:
SITA/AP - Peter Dejong; Video: Youtube

DISKUSIA