Zdravotní odborníci varujú: Tour de France sa môže stať receptom na katastrofu

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: Profimeda

MELBOURNE - Pri pokračujúcom boji s pandémiou koronavírusi silnejú pochybnosti zdravotných expertov v otázke usporiadania odložených cyklistických pretekov Tour de France od 29. augusta do 20. septembra. Potom, čo vyjadrila už v minulom týždni svoje obavy profesorka Devi Sridharová z univerzity v Edinburghu, nasledovali ju tiež epidemiológ Benjamin Cowie, ktorý je profesorom na univerzite v Melbourne, či Stefano D'Amelia, profesor z univerzity v Ríme.

Podobne ako Sridharová sa aj Cowie domnieva, že by bolo v záujme verejného zdravia lepšie, keby sa 107. ročník Tour, ktorý bol pôvodne plánovaný na obdobie medzi 27. júnom a 19. júlom, tento rok neuskutočnil. Ísť by sa podľa neho malo až v budúcom roku.

"Ak by sa mala v auguste uskutočniť Tour tak, ako sme na ňu zvyknutí z minulosti, bolo by to pre verejné zdravie znepokojujúce. Mnoho veľkých udalostí bolo odložených až na budúci rok. Myslím, že je to konzervatívny a bezpečný prístup, ktorý rozhodne stojí za zváženie," povedal belgickej televíznej spoločnosti Sporza epidemiológ a lekár infekčných chorôb Cowie.

Sridharová dokonca varovala, že sa o dva mesiace odložená Tour môže stať receptom na katastrofu, pretože boj s chorobou je výrazne dlhodobejší chronický problém.

"Je zrejmé, že je tu určitý ekonomický dopad, ale ten je potreba vidieť z oboch strán. Ľuďom, ktorí by mohli na Tour prísť, stoja v ceste značné finančné prekážky, ak napríklad prišli o prácu. Takže tá snaha o to, aby tu bola Tour ako udalosť pre ľudí, ktorí ju milujú... Bez ohľadu na to, čo sa stane, bude závod vyzerať odlišne. Z dôvodov verejného zdravia hovorím: Poďme sa na pretekoch zísť až v roku 2021," doplnil Cowie.

Cyklisti počas Tour de Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

D'Amelia, ktorý sa tiež zaoberá infekčnými chorobami, ale sám je popri tom tiež veľkým cyklistickým nadšencom, je o niečo optimistickejší. A bol by rád, keby sa pretekalo ešte tento rok.

"Ako fanúšik cyklistiky môžem povedať, že doterajšie sezóna bez klasik bola vážne ťažká. Je pár vecí, ktoré možno urobiť preto, aby bolo možné Tour ísť. Tou prvou by malo byť zamedzenie prístupu divákov. Lenže toto nie je futbal, tu sa ide na ceste a pri výstupoch na Col d'Izoard alebo na Col du Tourmalet môžete pozdĺž nej vidieť milióny ľudí. Takto nechať závod prebehnúť je nemožné," domnieva sa d'Amelia.

Upozornil aj na ďalšie riziká. "Druhou vecou je riskovať kontakt medzi jazdcami - keď jeden odovzdá fľašu s vodou alebo čokoľvek iného druhému jazdcovi, tých možností prípadného prenosu nákazy medzi jazdcami je veľa. Potom tu tiež máte všetkych novinárov, členov tímov či masérov, ktorí sa o jazdcov starajú," vypočítal D'Amelia.

Riziko nákazy koronavírusy navyše môže byť pre jazdca pri veľkom fyzickom vypätí počas slávnych pretekov vyššie. "Podstupujú veľký fyzický stres, čo by mohlo mať vplyv na ich imunitný systém. Myslím, že by mohlo byť dôležité pozrieť sa na štúdie, ktoré boli ohľadom vplyvu fyzického stresu na imunitný systém vyhotovené," konštatoval D'Amelia.

Viac o téme: Tour de France
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Profimeda
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá