Optimistická atmosféra už aj medzi veslármi: Naši športovci môžu ísť konečne na vodu

Na snímke Bratislavský hrad počas 23. ročníka súboja osemveslíc DevínNa snímke Bratislavský hrad počas 23. ročníka súboja osemveslíc Devín Zdroj: TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA - Tento týždeň zavládla optimistickejšia atmosféra aj medzi veslármi. Po otvorení vonkajších športovísk sa konečne dostali na vodu a spoznali aj termíny presunutých európskych šampionátov. Vedenie Slovenského veslárskeho zväzu (SVZ) tak môže postupne plánovať prípravu a vyslanie reprezentantov na medzinárodné akcie.

"Naši športovci si konečne vydýchli, konečne môžu ísť na vodu. Samozrejme musíme mať splnené prísne hygienické opatrenia. To znamená, že v hangári je len jedna poverená osoba, ktorá dohliada na to, aby sa lode mohli vydať na vodu a naspäť dnu. Do priestoru lodenice sa chodí iba v obmedzenom počte na základe rozdeľovníka, ktorý si každý klub stanovil. Prekrytie horných dýchacích ciest musí byť zachované, okrem toho, keď už je samotný športovec na vode," priblížila generálna sekretárka SVZ Stanislava Vičanová.

Povolenie trénovať na vode však platí len pre disciplíny jednotlivcov, dvojskify, štvorky či osmy si ešte musia počkať. "Tréningy sme povolili čisto len na skifoch, kde neprichádza k bezprostrednému kontaktu dvoch športovcov. Na vodu môžu ísť dvaja i traja skifári naraz, ale s tým, že musia zachovať rozstupy. Doteraz sa trénovalo na suchu, v posilňovniach, na trenažéroch, bicykloch a nejaké tie kondičné cvičenia. Ale to nebol tréning na vode, takže je to pre nás veľmi pozitívne," uviedla.

Ďalšie pozitívne správy prišli začiatkom týždňa z Medzinárodnej veslárskej federácie (FISA). "Už nám prišli nové termíny na medzinárodné regaty, sústredenia a majstrovstvá Európy, ktoré boli posunuté z jarných termínov na september." FISA potvrdila, že európsky šampionát sa uskutoční 9. až 11. októbra v poľskej Poznani, pôvodne sa mal konať začiatkom júna. ME tak budú jediné vrcholné veslárske podujatie dospelých v tomto roku, FISA už dávnejšie rozhodla o zrušení MS v slovinskom Blede.

Svetová federácia takisto potvrdila termíny mládežníckych európskych šampionátov. ME do 23 rokov v nemeckom Duisburgu sa uskutočnia 5. až 6. septembra, ako bolo pôvodne naplánované, ME juniorov v Belehrade budú 26. až 27. septembra. "Sú to tri veľké preteky, ktoré majú už oficiálne stanovené termíny a spolu s našimi trénermi sme už začali pripravovať možnosti účasti, kto by tam išiel a pripravujeme aj ubytovanie pre našich športovcov," povedala Vičanová.

Čo sa týka domácich súťaží, zatiaľ nie je nič oficiálne, no majstrovstvá Slovenska by sa mali uskutočniť v priebehu septembra. "Zatiaľ máme len predbežný termín. Ešte to nemáme na pevno, je to otvorené. Naši tréneri zasadnú v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov, aby na základe ME zhodnotili možnosť a jednotlivú prípravu športovcov a kedy by sme mali preteky."

Už tento týždeň sa uskutoční formou videokonferencie predsedníctvo, rovnako ako ďalšie zväzy momentálne hlasujú o dôležitých otázkach spôsobom per rollam. "Týka sa to aj nás, máme pravidelné predsedníctva a už sme mali mať aj výročnú členskú schôdzu, ktorú sme museli odložiť pre tieto bezpečnostné opatrenia," dodala Vičanová.

Viac o téme: Veslovanie
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Pavol Zachar
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články