Existuje možnosť, že olympijské hry vôbec nebudú: Musíme poraziť koronavírus!

Jošihiro Mori
Jošihiro Mori

TOKIO - Uskutočnenie budúcoročných olympijských hier má jednu zásadnú podmienku. Svet musí poraziť pandémiu koronavírusu, v opačnom prípade hry nebudú. Priznal to šéf organizačného výboru OH v Tokiu Jošihiro Mori.

Hry boli naplánované na tohtoročné leto, pre nákazu ich však v marci presunuli na budúci rok. Viacerí odborníci sú však skeptickí a spochybňujú aj nový termín. Hoci japonskí predstavitelia veria, že napokon sa hry uskutočnia, Mori priznal, že existuje riziko zrušenia: "V minulosti sa olympiády rušili počas vojen, teraz bojujeme proti neviditeľnému nepriateľovi. Ak neuspejeme, hry nebudú," povedal Mori pre tamojšie periodikum Nikkan Sports.

Podobný názor má aj japonský lekár Jošitake Jokokura, ktorý je presvedčený, že bez účinného lieku, ideálne vakcíny, nebude možné zorganizovať olympijské hry. V Japonsku trvá už mesiac núdzový stav, k utorku tam evidovali viac ako 13.500 prípadov ochorenia COVID-19 a 385 úmrtí. Celosvetovo zaznamenali vyše troch miliónov nakazených a viac ako 211-tisíc mŕtvych.  

"Bez očkovania alebo lieku bude náročné zorganizovať olympijské hry. Dúfam, že sa ich podarí vyvinúť čo najskôr. Ak chceme olympiádu, bude kľúčové dostať situáciu pod kontrolu, a to nielen v Japonsku, ale na celom svete," citovala Jokokuru agentúra AP.


Tagy: Olympijské hry Tokio 2020

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA