Súťaženie sa presunulo do online sveta: Možnosť podvádzania je až nebezpečne blízko

Ľubomír FtáčnikĽubomír Ftáčnik Zdroj: TASR - Lukáš Gálik

BRATISLAVA - Pandémia koronavírusu zasiahla šachovú komunitu menej ako iné športy. Kým futbalisti po dlhých týždňoch individuálnej prípravy iba začínajú so skupinovým tréningom a od hrania zápasov ich ešte delí kus cesty, šachisti sa prostredníctvom internetových online partií nepretržite udržiavajú vo forme. Hranie z pohodlia domova je jednoduché a prístupné pre ľudí všetkých vekových kategórií, aj keď so sebou prináša riziko podvádzania, ktoré sa na súťažnej úrovni prísne trestá.

Podľa dlhoročného slovenského reprezentanta Ľubomíra Ftáčnika je však vylúčené, že by sa k nekalým praktikám uchyľovali profesionáli zo svetovej špičky. "Niektoré oblasti života nefungujú vôbec, ďalšie s veľkými obmedzeniami. Šach nie je výnimka, no jeho veľkou výhodu je, že už niekoľko rokov a obzvlášť v tejto dobe má možnosť fungovať v online priestore. Dnes sa partie na celom svete hrajú týmto spôsobom, keďže za súčasnej situácie neexistuje iná možnosť. Počítač využívajú obyčajní ľudia, ale aj profesionáli. Každý z nich hrá z domu, denne bežia na internete desaťtisíce takýchto partií. Pokiaľ viem, žiadny súboj neprebieha za skutočnou šachovnicou. Dokonca aj majster sveta Magnus Carlsen zorganizoval prestížny pozývací turnaj pre ôsmich hráčov s dotáciou 250.000 dolárov. Hrá sa zrýchleným tempom, čo so sebou prináša viac chýb, napriek tomu ponúka veľmi kvalitné partie, ktoré šachovým divákom nahrádzajú tie zo superturnajov. V súvislosti s hraním šachu na diaľku existuje jeden problém a tým je podvádzanie, keďže súperi nemajú pri partii rozhodcu a môžu si pomáhať radami počítača. Silikón je extrémne rýchly, nikdy sa neunaví a neustále rozširuje svoju kapacitu, ktorá prevyšuje ľudské schopnosti. Preto sa hrajú turnaje ľudí, ktorí sú na približne rovnakej výkonnostnej úrovni a sú takí silní, že sa v ich prípade nepredpokladá zneužívanie techniky. Ak by rozhodnutia počítačového programu boli trebárs až v 95-percentnej zhode s hráčovými ťahmi v kritických úsekoch partie, bolo by to extrémne podozrivé. Nemyslím si však, že sa niečo také deje. Najlepší hráči majú džentlmenskú dohodu a súperia medzi sebou férovo," rozhovoril sa pre TASR.

Podľa Ftáčnika hrozilo nástupom počítačov "vymretie" šachu, tie však napokon prispeli k rozmachu tohto športu: "Ľudia hrajú medzi sebou a nesúťažia s počítačmi, pretože je to zbytočné. Pomôžem si citátom anglického veľmajstra Nigela Shorta, ktorý povedal, že nechať pretekať Ferrari s bežcom nemá zmysel. Podmienky pre oboch musia byť na šachovnici rovnaké. Keď súťažíte s počítačom, nie je táto podmienka naplnená."

Šírenie ochorenia nového koronavírusu ovplyvnilo aj kariéru 62-ročného slovenského veľmajstra, ktorý so svojimi klubmi nedokončil ročník v slovenskej, českej, rakúskej a nemeckej lige. V auguste sa chystal už na svoju 19. Šachovú olympiádu do Moskvy, ktorú preložili na budúci rok. Na nedostatok práce si však nesťažuje. "Moja výhoda je, že už roky pracujem z domu pre jednu šachovú softvérovú firmu a okrem toho učím ľudí z rôznych kútov sveta hrať šach. Táto práca ma baví a napĺňa. Jedným z mojich žiakov je slovenský reprezentant Lukáš Sebastián Kostolanský, ktorý má veľké predpoklady byť úspešný šachista. Potvrdil to na vlaňajších ME mládeže v Bratislave, na ktorých získal zlatú medailu v kategórii do 14 rokov," pochválil sa jedným zo svojich zverencov.

Viac o téme: Ľubomír Ftáčnik
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR - Lukáš Gálik
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy