Šok pre cyklistický supertalent: Označili ho za favorita Tour de France, ale má smolu

Mathieu Van der Poel
Mathieu Van der Poel

PARÍŽ - Kontinentálny cyklistický tím Alpecin-Fenix, za ktorý od tejto sezóny závodí aj český jazdec Petr Vakoč, sa zrejme nepredstaví na tohtoročnej Tour de France. Podľa informácií serveru cyclingnews.com totiž usporiadatelia neudelia žiadnym tímom navyše divokú kartu.

Najslávnejší etapový závod sveta si tak nevyskúša hviezdny Holanďan Mathieu Van der Poel, ktorý doteraz nešiel žiadnu Grand Tour, ale predbežne bol radený do okruhu favoritov. Zúčastnené stajne majú ísť "Starú dámu" tradične v osemčlenných zostavách. Pri účasti 22 tímov by tak 29. augusta bolo na štarte rovnako ako vlani 176 jazdcov.

Zvažuje sa pritom, že na niektorých jednodňových klasikách zredukujú tímy zostavy zo siedmich pretekárov na šesť, aby vytvorili priestor aj pre niektoré menšie profesionálne stajne. Na Grand Tours k tomu ale najskôr nedôjde. Ak by sa tak stalo a tímy išli so siedmimi jazdcami namiesto ôsmich, vznikol by priestor pre tri ďalšie stajne.

Dvadsaťpäťročný Van Der Poel spolu so svojou stajňou lobovali za miesto na Tour dlhú dobu. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) aj organizátor pretekov spoločnosť ASO boli podľa mnohých zdrojov naklonené práve myšlienke ísť v siedmich, aby sa mohli prideliť ďalšie divoké karty. Holanďan s výbornými výsledkami na ceste aj v teréne by sa tak mohol tešiť na veľkú premiéru, lenže tieto zámery vzali podľa cyclingnews.com za svoje.

Na preteky WorldTour - vrátane všetkých troch podnikov trojkoruny Grand Tours - dostáva prednostne pozvánku všetkých 19 worldtourových tímov. Možno čakať, že aj ich zástupcovia by boli proti akémukoľvek zoštíhlenie zostavy na troch hlavných pretekoch sezóny. Oslabilo by to ich šance bojovať o úspech a nemuseli by byť v pelotóne toľko vidieť.


Tagy: Alpecin-Fenix

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

DISKUSIA