Fatálne prehry a medaila so skóre 1:31: Neuveríte, kde Československo získalo historický bronz

Ilustračné foto
Ilustračné foto

ANTVERPY - Nie na zimných, ale na letných olympijských hrách získali československí hokejisti prvú medailu. Podarilo sa im to presne pred sto rokmi v Antverpách napriek hrozivému skóre 1:31 z troch zápasov. V tom poslednom totiž po dvoch vysokých prehrách s favorizovanými zámorskými celkami zdolali 29. apríla 1920 Švédsko a mohli sa radovať z bronzu. Turnaj bol spätne uznaný aj za prvý svetový šampionát.

Hokej mal v Antverpách pod piatimi kruhmi premiéru, zimné hry sa prvýkrát konali až o štyri roky neskôr. Na rozdiel od súčasných pravidiel sa hralo so siedmimi hráčmi v poli a na dva dvadsaťminútové polčasy. Turnaja sa zúčastnilo sedem krajín: popri zlatej Kanade, strieborného tímu USA, Československa a Švédska ešte Belgicko, Francúzsko a Švajčiarsko. V neprehľadnom hracom systéme sa porazení postupne prepadali poradím.

Prvý čs. reprezentačný výber sa na olympiádu pripravoval v Tatrách. Kvôli nedostatku vhodných ľadových plôch hráči namiesto hokeja lyžovali, hrali tenis alebo futbal. Do Belgicka ich nakoniec vyrazilo desať, väčšina z nich už štartovala na predvojnových európskych šampionátoch, na ktorých vo farbách Čiech vybojovali dva tituly.

Medaila aj po dvoch výpraskoch

Do turnaja v antverpskom Ľadovom paláci vstúpilo Československo prehrou 0:15 s Kanadou, ktorú Národné listy okomentovali "aj napriek porážke krásna hra Čechov, ktorí dostali štyri góly z ofsajdu. V dueli s Američanmi čs. tím inkasoval dokonca šestnásťkrát. V stretnutí o bronz sa do bránky namiesto náhradníka Jana Peku vrátil Karel Wälzer, ktorý sa zranil hneď pri úvodnom tréningu. Už v tretej minúte strelil po prihrávke Karla Peška-Kádi, inak slávneho futbalistu Sparty i reprezentácie, jediný gól vyrovnaného stretnutia Josef Šroubek.

"Všetky národy sú vo výhode proti nám možnosťou pravidelného tréningu, majúc buď dosť dlhé a pravidelné zimy, alebo ľadové paláce. Jest teda úspechom znamenitým, že máme len dva národy pred sebou a štyri za sebou. Hovorím úprimne, že by sme boli spokojní, keby sme sa z Antverp aj v iných športoch vracali s takými úspechmi. Viedli si naši chlapci statočne!" citovali Národné listy správu, ktorú po víťazstve nad Švédskom vydala ČTK.

Od premiéry zimných OH v Chamonix 1924 sa hokej stal neoddeliteľnou súčasťou programu hier. Českí či čs. hokejisti chýbali iba v roku 1932 v Lake Placid.


Tagy: Československo Antverpy 1920

Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia

DISKUSIA