Djokovič opísal najhorší deň kariéry: Bol to hrozný moment, chcel som skončiť s tenisom!

Novak Djokovič
Novak Djokovič

BELEHRAD – Písal sa rok 2010 a tenisovému kolotoču dominoval španielsky býk Rafael Nadal. Jeho úhlavný rival Novak Djokovič len márne hľadal stratenú formu, pričom mizéria srbského kráľa kulminovala na French Open, kde v zápase s rakúskym outsiderom Jürgenom Melzerom neudržal dvojsetový náskok a s Parížom sa predčasne rozlúčil. Práve tento moment súčasná svetová jednotka označila za najzlomovejší bod svojej mimoriadne úspešnej kariéry.

Belehradský rodák už vo veku 20 rokov ovládol grandslamový podnik v Melbourne a tenisový svet oprávnene očakával, že práve talentovaný Nole naruší nekonečnú hegemóniu Rogera Federera s Rafaelom Nadalom. No nie všetko išlo ako po masle. Djokovič sa trápil, mal obrovské problémy s fyzickou kondíciou a jeho ďalšiemu hernému progresu nepomáhali ani početné zranenia, kvôli ktorým musel skrečovať nejeden zápas.


Čítajte aj: Tenisová svetová jednotka pohrozila štrajkom: V takomto prípade by na kurty vôbec nenastúpil!


Vrchol Djokovičovho trápenia nastal v meste pod Eiffelovou vežou. Žiaľ vtedy len dvadsaťtriročného tenistu bol taký veľký, že po srdcervúcej prehre s Melzerom uvažoval o ukončení fantasticky rozbehnutej kariéry. "Porážku som preplakal. Bol to hrozný moment, chcel som skončiť s tenisom, pretože som videl všetko čierne," priznal zverenec slovenského kouča Mariána Vajdu trpkú skúsenosť s Roland Garros 2010.

"Vedel som, že môžem dokázať oveľa viac, ale neustále som prehrával dôležité stretnutia s Federerom a Nadalom. Po sklamaní v Paríži som sa uvoľnil a začal som hrať agresívnejšie. Bol to zlomový moment mojej kariéry," pokračoval najlepší srbský športovec histórie.

Všetko zlé je na niečo dobré. Novak Djokovič naplno pochopil, čo je potrebné zmeniť, aby sa mohol konečne vydriapať na tenisový Olymp. A pomohol mu k tomu aj istý Igor Četojevič. Srbský lekár spozoroval, že za kolísavými výkonmi jeho slávneho krajana je predovšetkým zlá životospráva. Novakovi nezostávalo nič iné, len upraviť jedálniček. A výsledky sa dostavili okamžite. Srbský tenista výrazne schudol, pôsobil obratnejšie, rýchlejšie a v neposlednom rade aj mentálne odolnejšie než kedykoľvek predtým.

Sympatický šoumen bol ako znovuzrodený, zmena bola taká očividná, že všetky pochybnosti išli do zabudnutia. Nasledujúca sezóna tak mala jediného kráľa – Djokovič ovládol Australian Open, Wimbledon i US Open a konečne sa ocitol aj na vrchole rebríčka ATP. 


Tagy: Rafael Nadal Roger Federer Novak Djokovič Jo-Wilfried Tsonga Jürgen Melzer Marián Vajda

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Patrik Seman
Foto:
SITA/AP/Dita Alangkara

DISKUSIA