Filc prehovoril o Valábikovej kritike: Dostáva mediálny priestor, ktorý si nezaslúži!

Ján Filc
Ján Filc

BRATISLAVA – Ján Filc je jednoznačne najúspešnejším trénerom v histórii samostatnej slovenskej hokejovej reprezentácie. V roku 2000 doviedol náš celok poskladaný zväčša z hráčov pôsobiacich v Európe k senzačným strieborným medailám. Po výbuchu na ZOH v Salt Lake City navyše zaknihoval najcennejší triumf slovenského športu, zisk titulu majstrov sveta.

Okrem zlata či striebra sa tešil i zo zisku bronzu na juniorskom svetovom šampionáte vo Winnipegu. Tretie miesto mal na dosah aj na zimnej olympiáde vo Vancouveri. Slováci na čele s fantasticky hrajúcim Pavlom Demitrom boli s Kanadou krôčik od predĺženia, no semifinálovú bitku napokon prehrali. Nasledoval duel o tretie miesto, ktorý priniesol azda najväčšie sklamanie našich hokejových dejín.

Slováci duel so Suomi rozbehli priam znamenite, viedli 3:1, no bitku o bronz stratili. Nezvládnutá tretia tretina zápasu proti bleskovo korčuľujúcim Fínom šokovala slovenskú hokejovú rodinu a z jej radov sa ozývali aj kritické hlasy volajúce po vyvodení zodpovednosti. Jedným z kritikov koučingu hviezdami nabitého olympijského výberu bol aj Boris Valábik.

VIDEO Duel o bronz proti Fínsku na ZOH 2010

"V roku 2009 som hral na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku, slovenský tím viedol Ján Filc. Doteraz ho verejnosť považuje za toho, kto doviedol Slovensko k úspechom. Pre mňa to bol prvý kontakt s európskym trénerom od odchodu za more a neviem, či som bol viac sklamaný, nahnevaný alebo rozčarovaný," povedal svojho času Valábik na webe Denníka N.

"Zoberte si zápas o 3. miesto na ZOH vo Vancouveri. To nie, že si chalani prehrali bronz, on im ho stratil svojím neexistujúcim koučingom. Tiež si treba uvedomiť, že medailové úspechy na majstrovstvách sveta si chalani vyhrali sami svojím talentom, partiou a tvrdou drinou," pokračoval bývalý tvrdý bek Atlanty Thrashers.

Úprimné slová súčasného hokejového experta RTVS vyvolali početné reakcie, no samotný Ján Filc až doteraz mlčal. K vyjadreniu Borisa Valábika sa vrátil prostredníctvom nedávneho podcastu Hokejportalu. "Mňa to, čo si o mne myslí Valábik, vôbec nezaujíma. Nemám dôvod na to reagovať. Napriek tomu, že mediálny priestor, ktorý dostáva, si nezaslúži, pretože on jednoducho nie je v slovenskom hokeji taký dominantný človek, aby dostával taký priestor na hodnotenie práce ľudí, ktorú vôbec nepozná," nechal sa počuť tréner majstrov sveta z Göteborgu 2002.

"To, že má nejaký názor, ten mu neberiem. Má na to právo. Prežil si to, čo si prežil, a nejakým spôsobom to pertraktuje von," dodal šesťdesiatsedemročný odborník. 


Tagy: Ján Filc Boris Valábik

Zdroj:
športky
Foto:
TASR/Jakub Kotian; Video: YouTube/olympicvancouver2010

DISKUSIA