Tesne pred koronou zbieral body ako na páse: Slovenského centra chválilo vedenie aj tréner

Martin Pospíšil
Martin Pospíšil

BRATISLAVA - Slovensko môže vďaka nemu rozšíriť svoje smutné zastúpenie v NHL. Stále iba 20-ročný Martin Pospíšil si premiérovo vyskúšal pôsobenie v AHL, ktorá je vstupnou bránou do najlepšej hokejovej ligy sveta. S postupom času sa v lige výborne udomácnil a prekvapoval bodovými zápismi.

Calgary si mladého Slováka vybralo vo štvrtom kole draftu z celkového 105. miesta. Po dvoch sezónach v juniorskej USHL sa presunul do Stocktonu Heat, ktorý pôsobí v AHL. Na konto si pripísal 10 bodov po odohratí 26 stretnutí. Bodoval predovšetkým po návrate zo zranenia. V poslednej desiatke zápasov získal až sedem bodov. Slušnú formu zastavil koronavírus. Darilo sa aj celému tímu, ktorý figuroval na piatom mieste v Západnej konferencii.

"Počas pandémie som doma a čas trávim s rodinou. Radi chodíme do prírody. Do konca základnej časti nám chýbalo asi iba 12 zápasov. Je to škoda. Mali sme veľmi dobrý tím. Tešili sme sa na vyraďovaciu časť," povedal Martin Pospíšil v rozhovore pre Športky. Rodák zo Zvolena sa neobáva, že by ho terajšia pauza spôsobená pandémiou koronavírusu výrazne pribrzdila: "To je ťažké povedať. Myslím si, že aj napriek koronavírusu sa môj hokejový rast nespomalí. Snažím sa udržiavať vo forme aspoň cvičením mimo ľadu."

Premiéra v AHL sa nezaobišla bez zranenia, ktoré utrpel počas bitky. Nešťastný moment ho obral o viacero štartov. "V mojom siedmom zápase som trafil hráča bodyčekom. Hneď prišiel jeho spoluhráč, ktorý ho prišiel brániť. Sekol ma, a tak sa začala bitka. Nerád si na ňu spomínam, ale na druhej strane som za ňu aj rád, pretože som si uvedomil pár vecí. Prebral som sa až keď mi zašili ústa, mohlo to byť tak 20 minút po bitke," spomínal na celú situáciu Pospíšil. Vedenie tímu prekvapilo, že sa v pomerne krátkej dobe od zranenia dostal do dobrej formy: "Som v pravidelnom kontakte s ľuďmi z organizácie. Boli veľmi prekvapení, ako som sa do toho dostal, keď som sa vrátil po zranení. Hlavne posledných desať zápasov som sa bodovo presadzoval, za čo bol veľmi rád aj tréner. Dúfam, že to tak bude pokračovať, aj keď sa vrátim späť."

Hoci v zámorí pôsobí Pospíšil už od sezóny 2017/18, prechod medzi mužov býva náročný. On ho zvládol na jednotku. Ak to takto pôjde ďalej, nepochybne dostane príležitosť ukázať sa aj v prvom tíme Calgary Flames. "AHL je kvalitná liga, mám z nej dobré pocity. Je to zábava hrať rýchly a fyzický hokej. Oproti juniorke je to veľká zmena, predovšetkým v rýchlosti hráčov. Som spokojný s poslednými desiatimi zápasmi, ale celkovo so sezónou spokojný nie som. V budúcej sezóne sa musím predovšetkým vyvarovať zraneniam," povedal pre Športky.

Napriek mladému veku sa dostal v hokejovej kariére ďalej, ako väčšina slovenských hokejistov. Získať záujem tímov z NHL nie je vôbec jednoduché. Odmenou mu bol draft a následný podpis zmluvy, vďaka ktorej sa postavil na vlastné nohy a začína si užívať bonusy spojené s úspešným pôsobením v USA: "Samotný úspech na drafte ešte nič neznamená. Hráč musí mať podpísanú zmluvu. Práve zmluva je príjemná motivácia pre mladého chalana ako som ja. Už ma ďalej nemusí finančne podporovať rodina, je to skôr naopak. Teraz sa rodine a priateľom snažím pomôcť ja. V mojej kariére mi najviac pomohla práve rodina, priatelia a tréneri. Vždy mi boli ochotní pomôcť, keď som to potreboval. Nikdy na týchto ľudí nezabudnem."


Tagy: Martin Pospíšil Stockton Heat

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Rendek
Foto:
Calgary Flames/NHL

DISKUSIA