Ruská legenda prvýkrát v pozícii trénera: Slávny Larionov povedie reprezentáciu

Igor Larionov
Igor Larionov

MOSKVA - Slávny hokejový útočník Igor Larionov sa stane trénerom ruskej reprezentačnej dvadsiatky. V 59 rokoch to bude jeho prvý angažmán v úlohe hlavného kouča. Informovali o tom ruské médiá. Larionov vystrieda Valerija Bragina, ktorý ruských juniorov viedol od roku 2014 a za tú dobu s nimi vybojoval na majstrovstvách sveta tri strieborné medaily a dve bronzové.

Pri predchádzajúcom pôsobení získal Bragin s dvadsiatkou v roku 2010 titul a rok nato striebro, načo rezignoval. Larionov sa už na poslednom šampionáte dvadsiatok v Ostrave a Třinci stal súčasťou realizačného tímu ako asistent a bola to jeho premiérová akcia na trénerskom poste. Inde v úlohe kouča nepôsobil, v rokoch 2008/09 bol generálnym riaditeľom v SKA Petrohrad.

V hviezdnej hráčskej kariére sa Larionov stal dvakrát olympijským víťazom (1984 a 1988) a z majstrovstiev sveta má kompletnú zbierku medailí vrátane štyroch zlatých (1982, 1983, 1986 a 1989). Preslávil ako člen obávaného útočného tria so Sergejom Makarovom a Vladimirom Krutovom. Člen Siene slávy IIHF aj Hokejové siene slávy v Toronte žiaril v 80. rokoch v CSKA Moskva a potom hral v zámorskej NHL za Vancouver, San Jose, Detroit, s ktorý trikrát vyhral Stanley Cup, Floridu a New Jersey. Hráčsku kariéru ukončil v roku 2005.

Podľa ruských médií jeho predchodca Bragin mieri na lavičku Petrohradu a stane sa tiež nástupcom Alexeja Kudašova pri reprezentačnom áčku.


Tagy: Rusko Igor Larionov Rusko 20

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP/Ryan Remiorz

DISKUSIA