VIDEO Špičková stajňa to na Tour bude mať zložité: Pre Frooma a Thomasa sa obetovať nehodlám!

Geraint Thomas a Egan Bernal
Geraint Thomas a Egan Bernal

MADRID - Konanie Tour de France, ktorej štart bol kvôli pandémii koronavírusu odložený až na koniec augusta, je síce ďalej vo hviezdach, ale obhajca prvenstva Egan Bernal dal radšej s dostatočným predstihom najavo svoje ambície.

V rozhovore pre španielsku verziu Eurosportu dvadsaťtriročný kolumbijský cyklista vyhlásil, že sa nemieni pre nikoho obetovať, aj keby malo ísť o tímových parťákov zo stajne Ineos.

Bernal odišiel zatiaľ iba dve Grand Tour, v oboch prípadoch išlo o Tour de France. Po premiére v roku 2018 a celkovom 15. mieste dosiahol vlani životný úspech, ktorý bol o to cennejší, že vyhral "Starú dámu" ako najmladší jazdec od roku 1909 a ako celkovo tretí najmladší cyklista bohatej histórie najslávnejších pretekov sveta.

"Som mladý, ale už sa mi podarilo raz Tour de France vyhrať. Keď budem stopercentne pripravený a v pohode, nehodlám vyhodiť z okna príležitosť pripísať si na Tour ďalšie prvenstvo, to je úplne jasné. Nechcem sa obetovať, nemyslím, že by som urobil niečo takého. Domnievam sa však, že rovnako tak to vnímajú aj všetci ostatní," vyhlásil Bernal.

Vedenie špičkovej britskej stajne tak môže mať v otázke nastavenia hierarchie pre preteky zamotanú hlavu. Ohromnú chuť po veľkom comebacku po zranení preukazuje Chris Froome, štvornásobný víťaz z rokov 2013 a 2015 až 2017. A počítať je bezpochyby potrebné tiež s Geraintom Thomasom, ktorý nadviazal na Froomea celkovým triumfom v roku 2018 a vlani skončil druhý.

"Úplne rozumiem, v akej situácii tím je. Poďme si pokojne povedať, že by pre nich bolo zaujímavé vyhrať piatykrát Tour de France s Chrisom alebo dosiahnuť na ďalšie prvenstvo s Geraintom Thomasom," vyhlásil Bernal.

"Ide o dvoch britských jazdcov a navyše ide aj o britskú stajňu. Samozrejme, že je to pre nich dôležité. A ja to chápem. Pre Chrisa by to bola najlepšia možná cesta späť, keby vyhral piatykrát. S Geraintom sa jednoducho musí počítať, že by rád vyhral druhýkrát. Ide o jazdca, ktorý bol za posledné dva roky, prvý a druhý, ale rovnako tak aj ja som si vybudoval nejakú pozíciu," dodal rodák z Bogoty.

Chris Froome a Geraint Thomas (Foto: SITA/AP)

Zásadné podľa neho bude, v akej forme prídu všetci traja na Tour, ktorú mnohí vyhliadajú ako zásadný zlomový bod pri boji s pandémiou a vynútenom zastavení pretekárskeho kolotoča.

"Musíme si počkať a až potom uvidíme, ako každý pretekár dorazí na Tour pripravený. Teraz nepretekáte, takže ťažko odhadovať, ako to bude vyzerať. Z môjho pohľadu to tím robí veľmi dobre, keď nechá také rozhodnutie až na čas, keď bude zrejmé, ako kto na tom je. Môže to znieť otrepane, ale cesty každému určia, aké je jeho miesto," premýšľal Bernal.

"Akonáhle sa odjazdí pár úvodných etáp, tak to rýchlo spoznáme. A krôčik po krôčiku bude ten pohľad jasnejší a zreteľnejší. V súčasnosti je ale potrebné zachovať si chladnú hlavu a sústrediť sa na tréning," zdôraznil kolumbijský cyklista.


Tagy: Chris Froome Geraint Thomas Egan Bernal Ineos

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Thibault Camus; Video: Youtube

DISKUSIA