VIDEO Fanúšikovia UFC si prišli na svoje: Krvavé americké finále skončilo nečakaným KO!

Tony Ferguson a Justin Gaethje
Tony Ferguson a Justin Gaethje

JACKSONVILLE - Americký bojovník MMA Justin Gaethje získal titul dočasného šampióna v ľahkej váhe organizácie UFC. Na galavečere UFC 249 v Jacksonville zdolal krajana Tonyho Fergusona technickým knokautom v záverečnom piatom kole. Vo VyStar Veterans Memorial Arene sa pre pandémiu koronavírusu bojovalo bez divákov.

Tridsaťjedenročný Gaethje naskočil do UFC 249 ako náhradník za ruského šampióna Chabiba Nurmagomedova, ktorý počas pandémie zostal doma v Dagestane. Duel s Fergusonom bol veľmi očakávaný, keďže obaja vyznávajú atraktívny štýl boja.

Celý zápas sa odohral v postoji a Gaethje mal neustále navrch nad svojím o päť rokov starším krajanom. Ferguson utrpel viacero krvavých rán a v závere sa už nezvládal brániť, rozhodca Herb Dean ukončil stretnutie v čase 3:39 min piateho kola.

​​

Gaethje dosiahol štvrté víťazstvo za sebou, profesionálnu bilanciu si zlepšil na 22-2. Naopak, Ferguson (25-4) prišiel o dvanásťzápasovú víťaznú sériu a zároveň pozíciu vyzývateľa Nurmagomedova, tá už patrí Gaethjemu. "Počkám si na naozajstný opasok," vyhlásil Američan po tom, ako mu dočasný opasok odovzdal prezident UFC Dana White.

Ďalší Američan Henry Cejudo obhájil titul v bantamovej váhe, keď zdolal technickým knokautom v druhom kole (4:58 min) krajana Dominicka Cruza. Olympijský víťaz v zápasení z roku 2008 je zároveň šampión mušej hmotnostnej kategórie, bezprostredne po zápase však ohlásil ukončenie kariéry s bilanciou 16-2. "Som spokojný s tým, čo som dokázal. V športe som odviedol dostatok, chcem si to užívať. Mám 33 rokov, chcem si založiť rodinu. Od jedenástich rokov som obetoval všetko, aby som sa dostal tam, kde som dnes. Nenechám si to vziať," rozlúčil sa Cejudo v oktagone.

Galavečer sa uskutočnil napriek tomu, že Brazílčan Ronaldo Souza a dvaja členovia jeho realizačného tímu mali pozitívne výsledky testov na nový koronavírus. V pätnásťtisícovej hale na Floride chýbali fanúšikovia, okolo klietky sa museli dodržiavať a rozstupy a členovia tímov, ktorí sa starali o bojovníkov medzi kolami, nosili ochranné masky. V takýchto podmienkach sa uskutočnia aj najbližšie dve podujatia. 14. a 17. mája. "Vyšlo to veľmi dobre, som spokojný s tým, ako sa nám to podarilo," povedal prezident UFC Dana White. Jeho organizácia si vyslúžila aj pochvalu od amerického prezidenta Donalda Trumpa: "Šport treba vrátiť do hry. Dodržujete všetky potrebné nariadenie, ale potrebujeme šport. Chceme ho mať naspäť, gratulujem Danovi Whiteovi a UFC."


Tagy: MMA Tony Ferguson Justin Gaethje UFC 249

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP - John Raoux; Video: UFC ESPN

DISKUSIA